Laboratorium Inżynierii Materiałowej i Środowiska
Działalność Laboratorium Inżynierii Materiałowej i Środowiska obejmuje prace badawcze z dziedziny inżynierii materiałowej, inżynierii środowiska oraz bezpieczeństwa użytkowania wyrobów.
Laboratorium Inżynierii Materiałowej i Środowiska KOMAG posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji w Warszawie Nr AB 910 obejmującą zakresy: stały i elastyczny.
Zakres akredytacji Laboratorium Inżynierii Materiałowej i Środowiska [PDF]
Stały zakres akredytacji Laboratorium obejmuje badania:
- nieniszczących złączy spawanych,
- właściwości mechanicznych i użytkowych chodzików, nosidełek, leżaczków niemowlęcych, gondoli i stojaków, smoczków, sprzętu do picia, wyrobów do mocowania smoczka, sztućców i naczyń do karmienia,
- odporności wybarwień na wodę i pot.
Elastyczny zakres akredytacji Laboratorium obejmuje badania:
- właściwości mechanicznych i fizycznych oraz palności zabawek na zgodność z wymaganiami Dyrektywy 2009/48/WE,
- właściwości mechanicznych i trwałości oraz palności wózków dziecięcych,
- właściwości mechanicznych i fizycznych przewijaków, kojców oraz odzieży dziecięcej,
- migracji pierwiastków z artykułów dla dzieci, w tym zabawek,
- zawartości ftalanów w artykułach dziecięcych, w tym zabawkach oraz wyrobach z tworzyw sztucznych,
- obecności i zawartości amin aromatycznych oraz barwników azowych w artykułach dziecięcych, w tym zabawkach oraz wyrobach tekstylnych,
- migracji monomerów z artykułów dla dzieci,
- wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością w zakresie migracji globalnej i zawartości formaldehydu,
- sprzętu elektrycznego i elektronicznego w zakresie zawartości ołowiu, kadmu, sześciowartościowego chromu i rtęci oraz polibromowanych bifenyli (PBB) i polibromowanych eterów difenylowych (PBDE),
- wyrobów tekstylnych i skórzanych oraz środków suszących w zakresie zawartości fumaranu dimetylu,
- opakowań w zakresie zawartości ołowiu, kadmu, sześciowartościowego chromu i rtęci.
oraz składu chemicznego wyrobów stalowych i żeliwnych.
W zakresie elastycznym Laboratorium posiada kompetencje i uprawnienia w zakresie stosowania i wdrażania zmodyfikowanych własnych metod oraz zaktualizowanych metod znormalizowanych.
Lista badań akredytowanych w ramach elastycznego zakresu akredytacji [PDF]
Laboratorium wykonuje badania z dziedziny inżynierii środowiska, zgodnie z wymaganiami Systemu Zarządzania Jakością wg PN-EN ISO 9001:2009, certyfikowanego przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. w Warszawie.
W tym zakresie oferuje między innymi analizy właściwości fizyko-chemicznych odpadów przemysłowych, w tym odpadów górniczych, pod kątem:
-
możliwości wykorzystania ich jako produktu energetycznego i kruszywa pod budowę dróg oraz określenia wpływu na środowisko.
Niezależność, bezstronność i rzetelność wykonywanych badań zapewniana jest przez specjalistów Laboratorium posiadających odpowiednie kwalifikacje, potwierdzone m.in. certyfikatami kompetencji wydanymi przez Urząd Dozoru Technicznego w Warszawie oraz wdrożony system jakości spełniający wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005.
Laboratorium uczestniczy w działalności badawczej Klubu Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB, w tym Sekcji Badań Materiałowych, Sekcji Maszyny, Urządzenia i Środki Transportu oraz Sekcji POLLAB-CHEM / EURACHEM-PL.
Specjaliści Laboratorium aktywnie uczestniczą w pracach Komitetu Technicznego nr 237 ds. Artykułów dla Niemowląt i Małych Dzieci oraz Bezpieczeństwa Zabawek. Prowadzą liczne szkolenia dotyczące bezpieczeństwa użytkowania zabawek, w tym w ramach organizowanych corocznie targów branżowych.
Kontakt:
Laboratorium Inżynierii Materiałowej i Środowiska
Kierownik Laboratorium: dr inż. Beata Grynkiewicz-Bylina, prof. nzw. ITG KOMAG
tel.: (32) 237 46 65
fax.: (32) 231 08 43
e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://www.komag.eu