Główna Nauka

Wiertnica MDR 03 AT – E


Wiertnica MDR 03 AT – E przeznaczona jest do wierceń geologiczno-poszukiwawczych oraz wykonania odwiertów odwadniających, odgazowujących i wyprzedzających w skałach o różnej twardości, w zakresie średnic od 36 mm do 66 mm. Wiercenie narzędziem o średnicy 36 mm pozwala na wykonanie otworu o głębokości do 70 metrów. Wiertnica przewidziana jest przede wszystkim do pracy w kopalniach węgla, rud i soli, w pomieszczeniach ze stopniem "a", "b" i "c" niebezpieczeństwa wybuchu metanu oraz klas "A" i "B" zagrożenia wybuchem pyłu węglowego.

Wiertnica wyposażona jest w silnik elektryczny o mocy 3 kW, dwubiegową skrzynię przekładniową, głowicę zaciskową i podtrzymującą, cylindry hydrauliczne do nadania ruchu posuwistego żerdzi. Poprzez zestawienie różnych konfiguracji kół zębatych przekładni, uzyskuje się bogaty wachlarz prędkości obrotowych wrzeciona. Pulpit sterowniczy został zabudowany na maszynie. Dzięki obrotowemu osadzeniu obrotnicy na kadłubie skrzyni przekładniowej, możliwe są wiercenia w różnych kierunkach (w zakresie 360º). Wiertnica zabudowana jest w miejscu pracy za pomocą rozpory śrubowej stabilizowanej mechanicznie lub hydraulicznie. Opcjonalnie może zostać wyposażona w sanie kotwione do podłoża.

Zalety

  • Duża uniwersalność i nieskomplikowana konstrukcja.
  • Trwałość i niezawodność działania.
  • Możliwość zastosowania w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych o stopniu niebezpieczeństwa „a”, „b” i „c” zagrożenia wybuchu metanem oraz klasy A i B wybuchu pyłu węglowego.
  • Łatwość sterowania z szybkim doborem parametrów wiercenia przy zmiennych warunkach geologicznych.

Podstawowe dane techniczne

Minimalna średnica wiercenia

36 mm

Głębokość wiercenia średnicą 36 mm

70 m

Średnica rur płuczkowych

32; 42 mm

Prędkość robocza posuwu

1,45 m/min

Skok wrzeciona

500 mm

Kierunek obrotów wrzeciona

prawy

Prędkość obrotowa wrzeciona

208,392 min-1
648,1218 min-1
300,562 min-1
453,851 min-1

Docisk przy wierceniu

max. 16 kN

Minimalna wysokość rozpory

1900 mm

Maksymalna wysokość rozpory

3300 – 4400 mm

Moc

3 kW/500 V

Masa wiertnicy z osprzętem elektrycznym

465 kg

 

Producent


Zakłady Mechaniczne Urządzeń Wiertniczych Sp. z o.o.