Główna Nauka

Wiertnica MDR 06A


Wiertnica MDR 06A przeznaczona jest do wierceń geologiczno-poszukiwawczych oraz wykonania odwiertów odwadniających, odgazowujących i wyprzedzających w skałach o różnej twardości, w zakresie średnic od 46 mm do 66 mm. Wiercenie narzędziem o średnicy 46 mm pozwala na wykonanie otworu o głębokości do 100 metrów. Wiertnica MDR 06A przewidziana jest przede wszystkim do pracy w kopalniach węgla, rud i soli, w pomieszczeniach ze stopniem "a", "b" i "c" niebezpieczeństwa wybuchu metanu oraz klas "A" i "B" zagrożenia wybuchem pyłu węglowego.

Wiertnica wyposażona jest w silnik elektryczny o mocy 5,5 kW, trójbiegową skrzynię przekładniową, głowicę zaciskową, przesuwak cylindry hydrauliczne do nadania ruchu posuwistego żerdzi. Pulpit został zabudowany na maszynie. Możliwe są wiercenia w różnych kierunkach (w zakresie 360º) dzięki obrotowemu osadzeniu obrotnicy na kadłubie skrzyni przekładniowej. Wiertnica zabudowana jest w miejscu pracy za pomocą rozpory śrubowej stabilizowanej mechanicznie. Opcjonalnie może zostać wyposażona w sanie kotwione podczas pracy do podłoża.

Zalety

  • Duża uniwersalność i nieskomplikowana konstrukcja.
  • Trwałość i niezawodność działania.
  • Możliwość zastosowania w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych o stopniu niebezpieczeństwa „a”, „b” i „c” zagrożenia wybuchu metanem oraz klasy A i B wybuchu pyłu węglowego.
  • Łatwość sterowania z szybkim doborem parametrów wiercenia przy zmiennych warunkach geologicznych.

Podstawowe dane techniczne

Minimalna średnica wiercenia

46 mm

Głębokość wiercenia średnicą 46 mm

150 m

Średnica rur płuczkowych

42 mm

Prędkość robocza posuwu

1,45 m/min

Skok wrzeciona

500 mm

Kierunek obrotów wrzeciona

prawy

Prędkość obrotowa wrzeciona

132; 272, 592 min-1

Docisk przy wierceniu

max. 16 kN

Minimalna wysokość rozpory

1900 mm

Maksymalna wysokość rozpory

3300 – 4400 mm

Moc

5,5 kW/500 V

Masa wiertnicy z osprzętem elektrycznym

495 kg

 

Producent


Zakłady Mechaniczne Urządzeń Wiertniczych Sp. z o.o.