BANNER1.png

Bioróżnorodność a zrównoważona transformacja regionów przemysłowych i bezpieczeństwo energetyczne

 

Projekt realizowany w ramach programu „Doskonała nauka”, ustanowionego na podstawie art. 376 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 poz. 478, 619 i 1630), dofinansowany ze środków budżetu państwa

 

Tytuł projektu

„Bioróżnorodność a zrównoważona transformacja regionów przemysłowych i bezpieczeństwo energetyczne”

   

Nr Umowy

Umowa nr DNK/SN/551023/2022

Cel projektu

Prezentowane w trakcie Konferencji wystąpienia będą promować zrównoważone myślenie o pozyskiwaniu
krytycznych, z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju, surowców, jednocześnie uzasadniając
konieczność prowadzenia transformacji energetycznej całych regionów kraju.
Promują rozwiązania pozwalające, bezinwazyjnie dla natury, zagospodarować tereny przemysłowe, powstałe jako
efekt eksploatacji surowców energetycznych, między innymi na potrzeby systemowego magazynowania energii i
potencjału przyrodniczego, stanowiącego podstawę świadczenia usług ekosystemowych przez otwarte przestrzenie siedlisk oligotroficznych w gęsto zaludnionych terenach miejsko-przemysłowych.
Zasadniczy cel projektu jest zgodny z najnowszą Polityką Energetyczną Polski, która bardzo silnie akcentuje
konieczność uwzględnienia technologii magazynowania energii w nowych rozwiązaniach systemowych uznając,
że jest to warunek niezbędny dla stabilnego i efektywnego funkcjonowania sieci energetycznej oraz Krajowego
Systemu Energetycznego z uwzględnieniem inwestycji z zakresu OZE.
Celem Konferencji jest popularyzacja, również na arenie międzynarodowej, najlepszych praktyk efektownego
zrównoważonego górnictwa lubelskiego w kierunku wypracowania modelu kopalni zeroemisyjnej poprzez
systemowe magazynowanie energii i wzmacnianie usług ekosystemowych dla całego regionu.

Krótki opis projektu

Zaplanowana w dniach od 5 do 7 grudnia 2022 r. Konferencja, z dwoma uzupełniającymi się Sesjami, ma pokazać, że racjonalna gospodarka zasobami złóż w europejskich kopalniach winna rządzić się zrównoważonymi zasadami rozwoju zwłaszcza w kwestiach przyrodniczych podstaw ochrony środowiska.
Jest to bardzo istotne w związku z tym, iż strategia pozyskiwania surowców mineralnych winna charakteryzować się długoterminowym, holistycznym oraz dynamicznym podejściem do rozwoju eksploatacji, tj. takim modelem, który będzie uwzględniać zmiany zachodzące w otoczeniu przyrodniczym i społecznym, w tym zmiany globalne np. zmiany klimatyczne. Dlatego planowanie produkcji, a zwłaszcza stosowane do jego realizacji najnowocześniejszych rozwiązań przemysłu 4.0 winno stanowić odpowiedź na te wyzwania, czyli odejście od filozofii „business as usual”.
Jednak na poziomie strategicznego zarządzania operacyjnego należy już dziś efektywnie zarządzać bieżącym oddziaływaniem na otoczenie, tj. zapewnić poprawne funkcjonowanie wszystkich systemów, a w efekcie bezpieczeństwo środowiskowe. Jednocześnie wszystkie te systemy, wraz z modelem biznesowym, muszą ewoluować w stronę rozwiązań jeszcze efektywniejszych i zgodnych z filozofią zrównoważonego rozwoju, rozumianego, jako zasoby przyrodnicze - natural capital, których niedoścignione zdolności adaptacyjne i samoregulacyjne powinny być szczegółowo identyfikowane i wzmacniane.
Konferencja zaplanowana jest w Lublinie, ponieważ LW Bogdanka jest jedną z najefektywniejszych na świecie i w Polsce kopalnią węgla kamiennego. Jest to kopalnia inna niż wszystkie, zbudowana w zgodzie z naturą, współistniejąca z nią na jednym z najpiękniejszych regionów Polski, wyznacza nowe kierunki rozwoju branży w zgodzie z fundamentami gospodarki 4.0. Kopalnia na wskroś nowoczesna, wykorzystująca światowe rozwiązania techniczne, swoją efektywnością zadziwia cały świat górniczy, a działaniami pro środowiskowymi nieinwazyjnie stymuluje rozwój całego regionu.
LW Bogdanka, jako pierwsza postawiła na cyfrowe planowanie produkcji górniczej i zrównoważone górnictwo wzmacniające tym samym bioróżnorodność oraz współistnienie z przyrodniczymi bio-geochemicznymi
podstawami procesów środowiskowych.

Wartość projektu

238 246,87 PLN

Wkład środków publicznych

213 655,50 PLN

Okres realizacji projektu:

sierpień 2022 – luty 2023

Kierownik Projektu

Lilianna Stańczak

Please publish modules in offcanvas position.