Spotkanie Komitetu Sterującego projektu Śląski System Magazynowania Energii
W dniu 14 stycznia br. Instytucie Techniki Górniczej KOMAG odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego powołanego w Ministerstwie Aktywów Państwowych, w dniu 29 lipca br., porozumieniem pomiędzy ITG KOMAG, Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A., Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. oraz Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego mającego na celu podjęcie prac nad projektem budowy Śląskiego Systemu Magazynowania Energii. Patronat nad spotkaniem objął Minister Aktywów Państwowych, którego na spotkaniu reprezentował Pan Piotr Pyzik, Podsekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.W spotkaniu udział wzięli włodarze miast Bytomia, Gliwic, Katowic, Rudy Śląskiej i Zabrza. Podjęta przez Sygnatariuszy porozumienia współpraca ma na celu podniesienie bezpieczeństwa energetycznego zarówno regionu jak i kraju, m.in. poprzez wykorzystanie istniejącej infrastruktury po zakładach górniczych do budowy systemów magazynowania energii, gdzie każdy z przeobrażonych zakładów górniczych będzie stanowił wyspę magazynową z systemem zarządzania energią i dostarczaniem zgodnego z popytem strumienia energii zasilanego z odnawialnych źródeł. Rozwiązanie to przyniesie wiele korzyści. Oprócz racjonalnego przeobrażenia pogórniczych obiektów, których dysponentem jest SRK w Śląski System Magazynowania Energii, zostanie zachowany industrialny obraz Śląska, utworzone nowe miejsca pracy dla pracowników zamykanych kopalń, a także przyczyni się do zmiany wizerunku regionu jako przyjaznego środowisku. Proponowane rozwiązanie jest pionierskie, nie mające precedensu w świecie i choć trudne do osiągnięcia, jest całkowicie realne m. in. poprzez utworzenie w gminach na terenach których znajdują się zamknięte bądź zamykane kopalnie klastrów energii.
Patronat nad spotkaniem objął Minister Aktywów Państwowych, którego na spotkaniu reprezentował Pan Piotr Pyzik, Podsekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. W spotkaniu udział wzięli włodarze miast Bytomia, Gliwic, Katowic, Rudy Śląskiej i Zabrza.
Podjęta przez Sygnatariuszy porozumienia współpraca ma na celu podniesienie bezpieczeństwa energetycznego zarówno regionu jak i kraju, m.in. poprzez wykorzystanie istniejącej infrastruktury po zakładach górniczych do budowy systemów magazynowania energii, gdzie każdy z przeobrażonych zakładów górniczych będzie stanowił wyspę magazynową z systemem zarządzania energią i dostarczaniem zgodnego z popytem strumienia energii zasilanego z odnawialnych źródeł.
Rozwiązanie to przyniesie wiele korzyści. Oprócz racjonalnego przeobrażenia pogórniczych obiektów, których dysponentem jest SRK w Śląski System Magazynowania Energii, zostanie zachowany industrialny obraz Śląska, utworzone nowe miejsca pracy dla pracowników zamykanych kopalń, a także przyczyni się do zmiany wizerunku regionu jako przyjaznego środowisku. Proponowane rozwiązanie jest pionierskie, nie mające precedensu w świecie i choć trudne do osiągnięcia, jest całkowicie realne m. in. poprzez utworzenie w gminach na terenach których znajdują się zamknięte bądź zamykane kopalnie klastrów energii.