Sesja była pierwszą publiczną prezentacją wyników projektu realizowanego w ramach powołanego przez ITG KOMAG Śląskiego Centrum Transformacji Ekosystemów Zurbanizowanych, a realizowanego przez badaczy z Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu, Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Bielsko-Bialski oraz ITG KOMAG.
Uzyskane wyniki potwierdzają zasadność zbudowanej przez nas koncepcji i prawidłowość zdefiniowanych celów projektu WEŁNA NA HAŁDZIE. Wskazują również, że wełna owcza i różne jej przetworzone formy mają właściwości hydrofilowe, dzięki czemu są w stanie gromadzić wodę w strefie korzeniowej roślin kolonizujących między innymi hałdy – powiedziała w trakcie prezentacji główna autorka projekt dr inż. Joanna Grzybowska-Pietras reprezentująca Uniwersytet Bielsko-Bialski.
Sesja prowadzona przez profesor Gabrielę Woźniak z Uniwersytetu Śląskiego poświęcona była w całości pierwszemu publicznemu podsumowaniu dotychczasowych działań i dokonań w projekcie.
Pani dr Joanna Grzybowska-Pietras oraz Pani dr Anna Salachna przedstawiły założenia i przebieg dwóch grup realizowanych dotychczas projektów z wykorzystaniem m.in., wełny, które stały się inspiracją do zaprojektowania, założenia i podjęcia działań w projekcie wełna na hałdzie.
Założenia metodyczne, warunki i schemat układu poletek w obu lokalizacjach: Ogród Botaniczny w Zabrzu i teren ITG KOMAG w Gliwicach przedstawiała Pani dr Agnieszka Zawisza-Raszka – dyrektor Ogrodu Botanicznego w Zabrzu.
– Cieszy mnie bardzo, że nasze działania edukacyjno-badawcze w trosce o klimat i losy naszej planety zostały docenione przez ITG KOMAG i pozwoliły zainicjować i współtworzyć rozwój Śląskiego Centrum Transformacji Ekosystemów Zurbanizowanych, wierzę że to dopiero początek naszej naukowej przygody – komentuje Agnieszka Zawisza-Raszka, dyrektor Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu.
Pan dr Wojciech Bierza (Uniwersytet Śląski) przedstawił analizę pierwszych wstępnych wyników eksperymentu wełna na hałdzie, dotyczących porównania respiracji (uwalniania CO2) gleby w każdym z bloków (gleba, hałda) i zastosowanych zabiegów (form wełny). Uzyskane wyniki wskazały na największe różnice między typami podłoża oraz zmianami fenologicznymi (sezonowymi). Wskazano również na znaczenie czynników takich jak temperatura i wilgotność na przebieg respiracji.
W dyskusji końcowej podkreślono znaczenie interdyscyplinarności oraz aplikacyjność koncepcji realizowanego projektu.