Podczas warsztatów, które kierowane były do członków Śląskiego Związku Gmin i Powiatów prezentowane były przyrodnicze podstawy odtwarzania i monitorowania ekosystemów zurbanizowanych Górnego Śląska.
Otwierając warsztaty dr Artur Dyczko powołany przez Dyrektora ITG KOMAG na koordynatora prac Śląskiego Centrum Transformacji Ekosystemów Zurbanizowanych powiedział: „Szanowni, nasze spotkanie ma pozwolić nam inżynierom w sposób holistyczny traktować zachodzące wokół nas zmiany. Mają uzbroić nas w narzędzia i niezbędną wiedzę aby skutecznie stawiać opór powszechnej manipulacji i „ekoteryzmowi”. Mają wreszcie wspomagać samorządy w poszukiwaniu i przekształcaniu terenów zdegradowanych pod przyszłe inwestycje, wraz z pozyskaniem środków mających na celu przywrócenie terenom przekształconym wartość użytkową.”
W trakcie dyskusji poprowadzonej przez ekspertów z ITG KOMAG, Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego i Uniwersytetu Śląskiego z udziałem młodych pracowników nauki omawiane były zagadnienia przedstawiające najnowszą wiedzę dostępną w literaturze światowej, która powinna być wykorzystana w planowaniu i przeprowadzaniu transformacji regionów miejsko-poprzemysłowych w celu odtwarzania mozaiki ekosystemów prowadzącej do podnoszenia odporności miast na zmiany klimatu.
W literaturze światowej ostatnich kilkunastu lat wyraźnie rysuje się kierunek badań skupiony wokół, często bardzo zaskakujących, procesów przyrodniczych, które dokonują się na terenach poważnie przekształconych przez człowieka – podkreślała w swoim wystąpieniu profesor Gabriela Woźniak.
Pierwsze prezentowane podczas warsztatów wystąpienie Pana dr Jerzego Parusela, dotyczyło omówienia zasobów bazodanowych zgromadzonych w trakcie 30-letniej działalności Centrum dziedzictwa przyrody Górnego Śląska (CDPGŚ) jako postawy wiedzy o zasobach przyrody Śląska.
Wiedza o zasobach, która powinna być systematycznie uzupełniana jest podstawą dla racjonalnego i optymalnego planowania transformacji ZIELONEGO ŚLĄSKA. Posiadanie danych dokumentujących zasoby historyczne i obserwowane w ciągu ostatnich 30 lat nie byłoby możliwe do odtworzenia i w tym aspekcie zasoby CDPGŚ są bezcenne, a koncepcja istnienia i działania centrum była i jest przełomowa – przekonywał dr Jerzy Parusel.
Ogromna wartość zasobów, jakie zgromadzone zostały przez zespół badawczy kierowany przez Pana dr Jerzego Parusela jest szczególnie wyraźna obecnie, gdy region Górnego Śląska stoi przed poważnymi wyzwaniami – powiedział przedstawiciel Prezydenta miasta Bytomia Pan Wojciech Bryś.
Pani Kamila Adamik w swoim referacie „Koncepcja Natural Capital – co wiemy i jak można tę wiedzę wykorzystać” przedstawiła jak percepcja przyrody wpływa na uzyskiwanie korzyści, towarzyszy całej historii ludzkości i jak może wesprzeć w przyszłości planowanie transformacji przyrodniczej Śląska.
Różnorodność mszaków w ekosystemach miejsko-przemysłowych, została przedstawiona, jako niedoceniany aspekt różnorodności biologicznej przez Panią dr Annę Salachna. Mszaki są organizmami szczególnie ważnymi w siedliskach wodnych i nadwodnych dzięki niezwykłej zdolności do gromadzenia i utrzymywania wody.
Zebranym zaprezentowane zostało również przyrodnicze spojrzenie na gospodarkę kopalnianą skałą płonną w wystąpieniach: „Zwały skały płonnej jako przykład biodiversity hot spot” przez Pana Szymona Kaul, oraz „Osadniki ziemne wód kopalnianych, jako ważne elementy krajobrazu antropogenicznego służące wzmacnianiu małej retencji i różnorodności biologicznej” przygotowane przez Pana Bartosza Jendrzejek. Ostatnie wystąpienie w sesji Pana Jacka Kasztowskiego „Rola procesów adaptacyjnych dla zwiększania różnorodności biologicznej na przykładzie zmian fenologicznych”, podejmowało prezentację trudnego, acz bardzo ważnego zadania omówienia powszechnie obecnie obserwowanych i niedocenianych w aspekcie różnorodności biologicznej procesów adaptacyjnych w referacie.
Kończąc Warsztaty dr Artur Dyczko powiedział: „… nasz współpraca, niech mi będzie wolno powiedzieć, PRZYJAŹŃ pomiędzy badaczami Uniwersytetu Śląskiego Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska, Instytutu Techniki Górniczej KOMAG oraz Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN z Krakowa zaowocowała już wieloma istotnymi dla branży surowcowej Polski przedsięwzięciami naukowo-badawczymi, z których zorganizowanie przez Instytut KOMAG w grudniu 2022 r. międzynarodowej konferencji naukowej „Bioróżnorodność a zrównoważona transformacja regionów przemysłowych i bezpieczeństwo energetyczne”, w której aktywnie uczestniczyli również przyrodnicy z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie jest dla mnie prawdziwym aktem założycielskim naszej współpracy. Wierzę że naszymi działaniami wyznaczamy własną drogę na europejskiej mapie transformacji przemysłu wydobywczego i to my górnicy i przyrodnicy zadbamy aby to była sprawiedliwa transformacja naszego kraju, która nikogo z tego procesu nie wykluczy i wszystkim da równe szanse rozwoju.”