BANNER1.png

KOMAG Institute of Mining Technology

MISSION

Innovative solutions for economy.

VISION
Research and development centre of organizational and proprietary structure adapted to the market activity in the European Research Area and of the organizational culture creating a friendly climate for generating new ideas and realizing innovative activities, i.e. transforming new ideas into new products.
Read more

Design

Designing of machines and equipment

Tests

Laboratory of Applied Tests

Certification

Assessment of products' conformity

Projects

Projects realized by the KOMAG Institute from European Funds

Raporty (oceny) oddziaływania na środowisko

Poprzez ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko rozumie się postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia, które w szczególności obejmuje weryfikację raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, uzyskanie wymaganych ustawą opinii i uzgodnień oraz zapewnienie możliwości udziału społeczeństwa w postępowaniu.

ImageRaport oddziaływania na środowisko jest opracowaniem techniczno-przyrodniczym, które stanowi załącznik do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. W zależności od rodzaju inwestycji może być załącznikiem bezwzględnie wymaganym lub też takim, którego wykonanie i załą­czenie do wniosku może być wyma­gane na podstawie odrębnej decyzji. Raport oddziaływania na środowisko wymagany jest dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz rodzajów przedsię­wzięć dla których obowiązek sporzą­dzenia raportu może być wymagany, biorąc pod uwagę: rodzaj działal­ności, wielkość produkcji i inne parametry techniczne.

Zgodne z art. 52 ustawy Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity z 2008r. Dz. U. Nr 25, poz. 150 ze zmianami) oraz ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2008 Nr 199 poz. 1227), raport oddziaływania na środowisko w skrócie powinien zawierać następujące informacje:

  1. Opis planowanego przedsięwzięcia, a w szczególności:
  • charakterystykę całego przedsięwzięcia i warunki wykorzystywania terenu w fazie realizacji i eksploatacji,
  • przewidywane wielkości emisji, wynikające z funkcjonowania planowanego przedsięwzięcia,
  • opis elementów przyrodniczych środowiska, objętych zakresem przewidywanego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia,
  • opis istniejących w sąsiedztwie lub w bezpośrednim zasięgu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia zabytków chronionych na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
  • opis analizowanych wariantów,
  • określenie przewidywanego oddziaływania na środowisko analizowanych wariantów, w tym również w wypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, a także możliwego transgranicznego oddziaływania na środowisko.
  1. Analizę i ocenę możliwych zagrożeń i szkód dla zabytków chronionych na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, w szczególności zabytków archeologicznych, w obrębie terenu, na którym ma być realizowane przedsięwzięcie.
  2. Uzasadnienie wybranego przez wnioskodawcę wariantu, ze wskazaniem jego oddziaływania na środowisko, w szczególności na:
  • ludzi, zwierzęta, rośliny, wodę i powietrze,
  • powierzchnię ziemi, z uwzględnieniem ruchów masowych ziemi, klimat i krajobraz,
  • dobra materialne,
  • zabytki i krajobraz kulturowy, objęte istniejącą dokumentacją, w szczególności rejestrem lub ewidencją zabytków,
  • wzajemne oddziaływanie między elementami, o których mowa powyżej.
  1. Opis przewidywanych znaczących oddziaływań planowanego przedsięwzięcia na środowisko, obejmujący bezpośrednie, pośrednie, wtórne, skumulowane, krótko-, średnio- i długoterminowe, stałe i chwilowe oddziaływania na środowisko, wynikające z:
  • istnienia przedsięwzięcia,
  • wykorzystywania zasobów środowiska,
  • emisji, oraz opis metod prognozowania, zastosowanych przez wnioskodawcę.
  1. Opis przewidywanych działań mających na celu zapobieganie, ograniczanie lub kompensację przyrodniczą negatywnych oddziaływań na środowisko.
  • Jeżeli planowane przedsięwzięcie jest związane z użyciem instalacji, porównanie, z zastrzeżeniem ust. 2, proponowanej technologii z technologią spełniającą wymagania, o których mowa w art. 143.
  • Wskazanie, czy dla planowanego przedsięwzięcia konieczne jest ustanowienie obszaru ograniczonego użytkowania oraz określenie granic takiego obszaru, ograniczeń w zakresie przeznaczenia terenu, wymagań technicznych dotyczących obiektów budowlanych i sposobów korzystania z nich.
  • Mapy dla będących przedsięwzięciami mogącymi znacząco oddziaływać na środowisko, o których mowa w art. 51 ust. 1 pkt 1.
  • Analizę możliwych konfliktów społecznych związanych z planowanym przedsięwzięciem.
  • Przedstawienie propozycji monitoringu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na etapie jego budowy i eksploatacji.
  • Źródła informacji stanowiące podstawę do sporządzenia raportu.

Celem raportu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko jest analiza możliwości realizacji inwestycji w sposób bezpieczny dla środowiska. Przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko powinna uwzględniać zarówno etap realizacji przedsięwzięcia jak i jego eksploatację i likwidację. Dzięki tak przeprowadzonej analizie, inwestor otrzymuje potwierdzenie możliwości realizacji projektu z uwzględnieniem aspektów ochrony środowiska.

Image