BANNER1.png

KOMAG Institute of Mining Technology

MISSION

Innovative solutions for economy.

VISION
Research and development centre of organizational and proprietary structure adapted to the market activity in the European Research Area and of the organizational culture creating a friendly climate for generating new ideas and realizing innovative activities, i.e. transforming new ideas into new products.
Read more

Design

Designing of machines and equipment

Tests

Laboratory of Applied Tests

Certification

Assessment of products' conformity

Projects

Projects realized by the KOMAG Institute from European Funds

KOMTECH 2014

W dniach od 19-21 listopada 2014 r. odbyła się 15. Międzynarodowa Konferencja Naukowo–Techniczna z cyklu KOMTECH, poświęcona innowacyjnym technikom i technologiom dla górnictwa w aspekcie bezpieczeństwa, efektywności i niezawodności, zorganizowana przez ITG KOMAG pod honorowym patronatem Ministra Gospodarki i Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Jej głównym celem był przegląd kierunków rozwoju systemów mechanizacyjnych dla górnictwa w aspekcie bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, przedstawienie zagadnień związanych z nowoczesnymi metodami projektowania, badania i oceny systemów mechatronicznych, wymiana wiedzy i doświadczeń związanych z wdrażaniem i wykorzystaniem innowacyjnych technik i technologii, jak również popularyzacja działań proinnowacyjnych.

Podczas ośmiu konferencyjnych sesji wygłoszono 44 referaty, w których przedstawiono wyniki prac naukowych, badawczych i wdrożeniowych, realizowanych przez ośrodki naukowe i przedstawicieli przemysłu.

Specjalne sesje poświęcone były wynikom projektów realizowanych w ramach programów finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Zespół wykonujący projekt ICON przedstawił prace nad ścianowym przenośnikiem zgrzebłowym z innowacyjnym systemem regulacji parametrów pracy napędów.  Przedmiotem kolejnej sesji były badania eksploatacyjne kombajnu KSW-800NE, zaprojektowanego i wyprodukowanego w ramach przedsięwzięcia „Innowacyjne rozwiązania maszyn wydobywczych podnoszące bezpieczeństwo energetyczne kraju” (INERG).  Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom bezpieczeństwa pracy. W referatach Wyższego Urzędu Górniczego przedstawione zostały różne aspekty wypadkowości w zakładach górniczych, w tym także związane z transportem ludzi pod ziemią. Referaty przedstawiające narzędzia metodologiczne kształtowania bezpieczeństwa funkcjonalnego znalazły swoje uzupełnienie w doniesieniach na temat rozwiązań sprzętowych i programowych znajdujących zastosowanie w podziemnych zakładach górniczych. Aplikacje technologii ICT w górnictwie podziemnym omawiane było na tle efektywnej optymalizacji produkcji. W tej grupie tematycznej szczególną uwagę poświęcono rozwiązaniom programowym wspomagającym procesy projektowania i eksploatacji maszyn oraz urządzeń górniczych.

Konferencja KOMTECH 2014 stanowiła ważne forum wymiany doświadczeń między naukowcami, konstruktorami, producentami oraz użytkownikami rozwiązań o charakterze innowacyjnym, umożliwiając uczestnikom zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi w dziedzinie górnictwa podziemnego.