BANNER1.png

KOMAG Institute of Mining Technology

MISSION

Innovative solutions for economy.

VISION
Research and development centre of organizational and proprietary structure adapted to the market activity in the European Research Area and of the organizational culture creating a friendly climate for generating new ideas and realizing innovative activities, i.e. transforming new ideas into new products.
Read more

Design

Designing of machines and equipment

Tests

Laboratory of Applied Tests

Certification

Assessment of products' conformity

Projects

Projects realized by the KOMAG Institute from European Funds

Innowacyjne rozwiązania dla gospodarki

Aktualnie realizowane w Instytucie KOMAG prace  naukowe, badawcze  i techniczne obejmują inteligentne systemy  mechaniczne i mechatroniczne wspomagające  procesy produkcji przeróbki surowców mineralnych, innowacyjne i bezpieczne  systemy transportu  w zakładach wydobywczych, oraz systemy zasilania, sterowania, diagnostyki  i monitoringu.

Opracowywane są koncepcje, projekty i dokumentacje maszyn i urządzeń, a także wykonywane są ekspertyzy, opinie i analizy, m.in. w zakresie doboru systemów mechanizacyjnych do określonych warunków eksploatacyjnych.

Prace Instytutu obejmują także transfer technologii, normalizację oraz ochronę własności przemysłowej i intelektualnej. KOMAG stale poszerza zakres działalności oraz doskonali system zarządzania,  konsekwentnie realizując swoją misję tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla gospodarki. Realizacja tej misji nie byłaby możliwa bez ścisłej współpracy z innymi jednostkami naukowymi, a przede wszystkim z przedsiębiorstwami, zwłaszcza z sektora MŚP. Znany ze skuteczności komercjalizacji wyników realizowanych prac, Instytut KOMAG  posiada zawarte 132 wieloletnie umowy o współpracy, a liczba partnerów naukowych i przemysłowych  wynosi 660. Regułą jest udostępnianie opracowywanych know-how na zasadzie licencji -  dotychczas zawarto 382 wieloletnie umowy o tym charakterze.

Powstające co roku innowacyjne rozwiązania  są przedmiotem licznych nagród i wyróżnień tak w kraju, jak i za granicą. Przykładem może tu być opracowany przy współpracy z KOPEX Machinery S.A.  kombajn  ścianowy KSW-800NE, który w 2015 r. uzyskał nagrodę główną w konkursie Polski Produkt Przyszłości,  czy też  ciągnik akumulatorowy GAD-1, w którym po raz pierwszy w świecie zastosowano baterie litowo – jonowe, spełniając wymogi ich bezpiecznej eksploatacji w podziemnych wyrobiskach zagrożonych wybuchem. To rozwiązanie, zrealizowane w ramach projektu celowego, uzyskało szereg nagród, z których najważniejsza to Złoty Medal podczas Targów Brussels Innova w 2013 r.