KOMAG Institute of Mining Technology

MISSION

Innovative solutions for economy.

VISION
Research and development centre of organizational and proprietary structure adapted to the market activity in the European Research Area and of the organizational culture creating a friendly climate for generating new ideas and realizing innovative activities, i.e. transforming new ideas into new products.
Read more

Design

Designing of machines and equipment

Tests

Laboratory of Applied Tests

Certification

Assessment of products' conformity

Projects

Projects realized by the KOMAG Institute from European Funds

Wpływ systemu balansowania na trwałość i bezpieczeństwo pracy baterii ogniw litowych w wybranym układzie zasilania maszyny górniczej

 

Wojciech Kurpiel, Bogdan Miedziński, Bartosz Polnik
Gliwice 2025, s. 1-154
ISBN  978-83-65593-41-2

 cena: 60.00 zł

 

Monografia poświęcona jest problematyce niezawodnej i bezpiecznej pracy urządzeń górniczych w przypadku ich zasilania z baterii litowo-żelazowo-fosforanowej. Analizuje i ocenia poziom zagrożeń dla baterii wykorzystujących wybrane ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4) w przemyśle węglowym. Prezentuje krytyczną analizę literaturową stosowanych na świecie rozwiązań układów balansowania (BMS) ogniw litowych.

W celu dokonania oceny przydatności wybranych ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych formułuje kryteria ich efektywności energetycznej i niezawodności pracy bez zastosowania oraz w przypadku współpracy baterii ogniw z wybranymi układami balansowania tak pasywnego, jak i aktywnego. Prezentuje nowo opracowane konstrukcje dwóch modeli aktywnych układów balansujących wraz z analizą wyników przeprowadzonych badań porównawczych. W celu potwierdzenia uzyskanych wyników laboratoryjnych przeprowadzono testujące badania sprawdzające w warunkach rzeczywistych dla baterii składających się z ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych z aktywnym układem balansującym typu “bateria do ogniwa” zasilającym wybrany górniczy ciągnik podwieszony typu PCA-1. Przydatność opracowanej aktywnej struktury BMS porównano zarówno z aktywnym systemem BMS wykorzystującym metodę „ogniwo do baterii”, jak i z pasywnym rozwiązaniem BMS. Badania wykonano w zmiennej temperaturze otoczenia od +5°C do +60°C, symulując warunki niedopasowania różnej liczby ogniw w baterii. Szczególną uwagę zwrócono na wydajność balansowania BMS podczas symulowanego nierównomiernego rozładowania losowo wybranej liczby ogniw (od 12,5% do około 37,5% całkowitej liczby ogniw w akumulatorze). Na podstawie uzyskanych wyników kompleksowych badań zarówno laboratoryjnych, stanowiskowych, jak i w warunkach rzeczywistych, eksploatacyjnych, sformułowano odpowiednie wnioski i zalecenia praktyczne dotyczące możliwości zapewnienia efektywnej i bezpiecznej pracy baterii litowych w układach zasilania wybranej maszyny górniczej.