BANNER1.png

KOMAG Institute of Mining Technology

MISSION

Innovative solutions for economy.

VISION
Research and development centre of organizational and proprietary structure adapted to the market activity in the European Research Area and of the organizational culture creating a friendly climate for generating new ideas and realizing innovative activities, i.e. transforming new ideas into new products.
Read more

Design

Designing of machines and equipment

Tests

Laboratory of Applied Tests

Certification

Assessment of products' conformity

Projects

Projects realized by the KOMAG Institute from European Funds

Odpylacz labiryntowy LDCU-630

Image

Nazwa Jednostki: Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG w Gliwicach

 

Nazwa osiągnięcia: Odpylacz labiryntowy LDCU-630

Opis osiągnięcia:

Odpylacz labiryntowy LDCU-630, skonstruowany w Centrum KOMAG, jest produkowany przez firmę Selmag Sp. z o.o. Odpylacz ten charakteryzuje się wysoką skutecznością odpylania frakcji respirabilnych (wdychalnych). Jest przeznaczony do oczyszczania zapylonego powietrza metodą mokrą. Należy zaznaczyć, że w dotychczas stosowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych awaryjność zespołów silników dysz wirujących zmniejszała skuteczność działania instalacji i zwiększała koszty eksploatacji. Odpylacz labiryntowy LDCU-630 z dyszami stałymi pozwolił na znaczące zwiększenie niezawodności dzięki wyeliminowaniu zespołu dyszy wirującej. Zastosowanie labiryntowego, dwustrumieniowego i dwustopniowego systemu odpylania, pozwoliło na osiągnięcie wysokiej całkowitej skuteczności odpylania wynoszącej 99%. Należy zaznaczyć, że zmniejszenie długości odpylacza ułatwia jego zabudowę.

 

Zastosowanie:

Odpylacz labiryntowy LDCU z dyszami stałymi służy do oczyszczania zapylonego powietrza powstającego w przemyśle hutniczym, odlewniczym i wydobywczym. Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu, w którym elementy wirujące i silniki elektryczne nie są usytuowane w strudze przepływającego powietrza, odpylacz może być stosowany nie tylko w procesach produkcyjnych które przebiegają w temperaturze otoczenia, ale również może znaleźć zastosowanie w procesie odpylania spalin lub innych czynników gazowych o podwyższonej temperaturze. Może współpracować zarówno z wentylatorami osiowymi, jak i promieniowymi zainstalowanymi przed lub za odpylaczem, co umożliwia jego pracę w systemach wentylacji ssącej oraz kombinowanej. Urządzenie nadaje się do stosowania nawet w najtrudniejszych warunkach środowiskowych, łącznie z pomieszczeniami zagrożonymi wybuchem. W takich warunkach został zastosowany do zwalczania zapylenia w Kopalni Węgla Kamiennego „Rydułtowy-Anna”.

 

Znaczenie naukowe, ekonomiczne i społeczne:

Urządzenie charakteryzuje się wysoką niezawodnością i niską energochłonnością uzyskaną
dzięki wyeliminowaniu zespołu dyszy wirującej stosowanego w dotychczasowych konstrukcjach odpylaczy. Rozwiązanie konstrukcyjne odpylacza odznacza się mniejszą materiałochłonnością.

Małe gabaryty, łatwość zabudowy w instalacjach odpylających oraz korzystne parametry eksploatacyjne, takie jak wysoka skuteczność odpylania frakcji wdychalnych, niska energochłonność, wysoka niezawodność oraz łatwość obsługi i konserwacji, zostały uzyskane poprzez zastosowanie unikatowych innowacyjnych rozwiązań poszczególnych zespołów odpylacza.

Urządzenie w znaczący sposób przyczyna się do likwidacji zanieczyszczeń pyłowych
w miejscach pracy, a tym samym ograniczenia zagrożenia pylicą.

 

Uzyskane nagrody i wyróżnienia:

  • Wyróżnienie w konkursie „Polski Produkt Przyszłości 2004”, organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.
  • Dyplom i Srebrny Medal na 54. Światowej Wystawie Innowacji, Badań i Nowych Technologii  – BRUSSELS EUREKA 2005 (listopad 2005 r.).

Źródła finansowania:

środki budżetowe, środki finansowe partnera przemysłowego.

 

Twórcy osiągnięcia:

Zespół konstruktorów pod kierownictwem mgr. inż. Zbigniewa Szkudlarka,

w składzie: dr inż. Andrzej Meder, mgr inż. Marcin Steindor, inż. Wiesław Turejko