KOMAG Institute of Mining Technology

MISSION

Innovative solutions for economy.

VISION
Research and development centre of organizational and proprietary structure adapted to the market activity in the European Research Area and of the organizational culture creating a friendly climate for generating new ideas and realizing innovative activities, i.e. transforming new ideas into new products.
Read more

Design

Designing of machines and equipment

Tests

Laboratory of Applied Tests

Certification

Assessment of products' conformity

Projects

Projects realized by the KOMAG Institute from European Funds

 

1. Wstęp

1.1. W niniejszym opracowaniu określono warunki, na jakich organizacje certyfikowane przez ITG KOMAG w zakresie systemów zarządzania, mogą powoływać się za znak określony w niniejszym dokumencie.
1.2. Certyfikowana organizacja na prawo do posługiwania się ww. znakiem w celu poinformowania, że klient przeszedł pozytywnie proces certyfikacji / odnowienia / wznowienia.

2. Terminy i definicje

2.1. Znak certyfikowanego systemu to graficzny symbol KOMAG odniesiony do normy dotyczącej systemu zarządzania jakością wdrożonego w organizacji i certyfikowanego przez ITG KOMAG (dalej zwany znakiem).
2.2. Dokument organizacji - zapis na dowolnym nośniku (papierowym lub elektronicznym, np.: papier firmowy, folder, materiały reklamowe, promocyjne, informacyjne, strony internetowe, itp.).
2.3. Organizacja - podmiot (klient) certyfikowany przez ITG KOMAG.

3. Postanowienia ogólne

3.1. ITG KOMAG jest właścicielem znaku certyfikowanego systemu jakością, który został określony w niniejszym dokumencie i ma prawo do przekazywania ich certyfikowanym organizacjom w celu ich stosowania.
3.2. Certyfikowane organizacje mogą stosować znak wyłącznie w okresie ważności certyfikacji,  na dokumentach, które dotyczą obszaru działania organizacji, określonego w zakresie certyfikacji.
3.3. Znak nie może być stosowany w sposób wprowadzający zainteresowane strony w błąd. Certyfikowana organizacja nie może składać lub dopuszczać do składania jakichkolwiek oświadczeń wprowadzających w błąd, odnoszących się do swojego zakresu oraz dopuszczać do stosowania certyfikatu lub jakiejkolwiek jego części również w sposób wprowadzający w błąd.
3.4. Znak nie może być stosowany na raportach z badań laboratoryjnych, wzorcowań lub kontroli.
3.5. Znak nie może być stosowany przez organizacje w sposób, który mógłby świadczyć, że odnosi się do wyrobu. W szczególności nie może być umieszczany na wyrobie i opakowaniach jednostkowych wyrobu w miejscu widocznym dla konsumenta, lub w inny dowolny sposób, który mógłby być interpretowany jako oznaczający zgodność wyrobu.
3.6. W przypadku, gdy z jakichkolwiek powodów certyfikat systemu Organizacji utracił ważność lub został zawieszony, organizacja powinna niezwłocznie:
zaprzestać stosowania znaków, będących wyróżnikami certyfikatu;
uaktualnić wszystkie materiały reklamowe w przypadku ograniczenia zakresu certyfikacji.
3.7. Organizacja powinna niezwłocznie zaprzestać stosowania znaku w sytuacji, gdy sposób jego wykorzystania ITG KOMAG uzna za niedopuszczalny i pisemnie powiadomi o tym Organizację.
3.8. Organizacja nie może sugerować, że zakres certyfikacji odnosi się do działalności nie wymienionej w certyfikacie udzielonym przez ITG KOMAG.
3.9. Organizacja nie może wykorzystywać swojego certyfikatu w sposób, który naruszałby reputację jednostki certyfikującej i/lub systemu certyfikacji oraz narażałoby ją na utratę publicznej wiarygodności.
3.10. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do zastosowania znaku, należy zwrócić się do ITG KOMAG na piśmie w celu uzyskania wyjaśnień.
3.11.  Znak towarowy ITG KOMAG (prawo ochronne nr 214010) nie jest symbolem certyfikacyjnym. Jest on chroniony i może być używane wyłącznie przez ITG KOMAG.

4. Forma, wygląd, umiejscowienie znaków

4.1. Certyfikowane organizacje powinny stosować znak ITG KOMAG w formie określonej w niniejszym dokumencie.
4.2. Certyfikowane organizacje powinny wszystkie kopie znaków opierać na wzorcu przekazanym przez ITG KOMAG w wersji elektronicznej.

Rysunek 1: Wzór znaku certyfikowanego systemu zarządzania jakością

4.3. ITG KOMAG udostępnia znak w postaci pliku w formacie JPG.
4.4. Dopuszcza się skalowanie podstawowych wymiarów znaku pod warunkiem, że:
zachowana jest proporcja szerokości do wysokości;
nie ulega zniekształceniu forma graficzna znaków;
zachowana jest czytelność liter.
4.5. Certyfikowana organizacja może stosować czarno-białe wersje znaków jedynie na dokumentach, które w całości (włączając wszelkie inne znaki i napisy) są czarno-białe. Dotyczy to przede wszystkim kopii i faxokopii dokumentów.

5. Stosowanie znaków w dokumentach i materiałach reklamowych

5.1. Termin "dokumenty i materiały reklamowe" nie obejmuje ogłoszeń, zawiadomień, pisemnych komunikatów naklejanych lub prezentowanych na wyrobach. Ograniczenie to dotyczy również właściwych opakowań i materiałów promocyjnych dla tych wyrobów.
5.2. Certyfikowane organizacje mogą stosować znak na dokumentach i materiałach reklamowych tylko w odniesieniu do certyfikowanego obszaru określonego na certyfikacie, pod warunkiem spełnienia zasad określonych w niniejszym dokumencie.
5.3. Certyfikowane organizacje nie mogą umieszczać znaków na materiałach reklamowych w sposób sugerujący, że wyrób, będący materiałem reklamowym jest zaaprobowany przez ITG KOMAG.

6. Pozostałe ograniczenia i uwarunkowania dotyczące stosowania znaków

6.1. Certyfikowana przez ITG KOMAG organizacja powinna:
nadzorować stosowanie znaku ITG KOMAG;
podejmować działania korygujące w przypadku wystąpienia niezgodności;
prowadzić rejestr wszystkich skarg, związanych ze stosowaniem znaku i udostępniać w/w rejestr ITG KOMAG.
6.2. Znak nie może być umieszczony na:
pojazdach, z wyjątkiem materiałów reklamowych zawierających znaki jako część większego ogłoszenia lub reklamy oraz pod warunkiem, że umieszczenie ich jest zgodne z zasadami przedstawionymi w niniejszym dokumencie;
budynkach i flagach;
wizytówkach personelu lub na pieczątkach.
6.3. Znaki mogą być umieszczane na wewnętrznych ścianach i drzwiach budynków, bilbordach oraz stoiskach wystawowych.
6.4. Jeżeli certyfikowana organizacja składa się z kilku oddziałów/filii, z których chociażby jeden nie jest certyfikowany, znaki mogą stosować tylko i wyłącznie te oddziały / filie / działy, które są objęte zakresem certyfikacji.
6.5. Certyfikowana organizacja, której system zarządzania uległ zawieszeniu w całości lub w części zakresu, powinna natychmiast zaprzestać stosowania znaków na dokumentach handlowych i stronach internetowych w okresie trwania zawieszenia oraz w odniesieniu do zawieszonej części zakresu certyfikacji zgodnie z pkt. 3.6.

7. Tekstowe powoływanie się na certyfikację

ITG KOMAG dopuszcza, zamiast używania znaku certyfikowanego systemu lub wraz z nim, stosowanie następującego zwrotu: "Posiadamy certyfikowany przez ITG KOMAG system zarządzania ... - certyfikat nr ...".

8. Sankcje

8.1. W przypadku nadużycia stosowania znaku przez klienta, ITG KOMAG zwróci się do certyfikowanej organizacji z wnioskiem o podjęcie odpowiednich działań, których celem będzie zagwarantowanie właściwego stosowania znaku.
8.2. W przypadku nadużycia stosowania znaku certyfikacji lub fałszywego i/lub wprowadzającego w błąd powołania się na udzielony certyfikat, ITG KOMAG podejmie odpowiednie działania wobec organizacji obejmujące m.in.:
żądanie podjęcia działań korygujących,
zawieszenie lub cofnięcie certyfikacji,
opublikowanie na stronie internetowej ITG KOMAG danych organizacji bezprawnie powołującej się na certyfikację ITG KOMAG, do wejścia na drogę prawną włącznie.

9. Postanowienia końcowe

9.1. Jakiekolwiek użycie znaku w sposób naruszający warunki określone w niniejszym dokumencie powinno zostać niezwłocznie zgłoszone do ITG KOMAG.
9.2. Niniejszy dokument obowiązuje od 30.09.2022 r.

10. Dokumenty związane

PN-ISO/IEC 17030 - Ocena zgodności. Wymagania ogólne dotyczące znaków zgodności strony trzeciej.
PN-EN ISO/IEC 17021-1 - Ocena zgodności Wymagania dla jednostek prowadzących audytowanie i certyfikację systemów zarządzania.

Zakład Badań Atestacyjnych jednostka Certyfikująca prowadzi certyfikację systemów zarządzania jakością (QMS). Certyfikacja (QMS) jest to działanie trzeciej strony (jednostki niezależnej od organizacji i jej klientów) wykazujące, że zidentyfikowany(-e) proces(-y) danej organizacji jest (są) zgodny(-e) z wymaganiami normy ISO 9001 przyjętej za podstawę certyfikacji.

Certyfikacja systemów zarządzania w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych obejmuje następujące elementy:

  • kontakt klienta z JC, przekazanie niezbędnych informacji i formularzy,
  • złożenie przez Klienta wniosku i dokumentacji systemu (ocena kompletności dokumentacji i rejestracja wniosku),
  • wizytacja wstępna auditorów JC w przedsiębiorstwie (element nieobowiązkowy, uzgadniany z klientem),
  • ocena dokumentacji klienta pod względem merytorycznym,
  • audit początkowej certyfikacji składa się z dwóch etapów:
    • pierwszy etap auditu obejmuje:
      • przegląd udokumentowanych informacji systemu zarządzania klienta,
      • ocenę specyficznych dla lokalizacji klienta warunków oraz przeprowadzenia rozmów z personelem klienta w celu określenia gotowości do drugiego etapu,
      • przeprowadzenia przeglądu statusu klienta i zrozumienia przez niego wymagań normy, zwłaszcza w odniesieniu do identyfikacji kluczowych wyników działań lub znaczących aspektów, procesów, celów i działania systemu zarządzania,
      • uzyskanie niezbędnych informacji dotyczących zakresu systemu zarządzania, w tym lokalizacji klienta, stosowanych procesów i wyposażenia, poziomów ustalonych środków nadzoru (szczególnie w przypadku klientów wielooddziałowych), mających zastosowanie wymagań przepisów prawnych i regulacyjnych,
      • oceny, czy są planowane i realizowane audity wewnętrzne i przeglądy zarządzania, oraz czy poziom wdrożenia systemu zarządzania uzasadnia gotowość klienta do drugiego etapu,
      • przeprowadzenie przeglądu przydziału zasobów do drugiego etapu i uzgodnienia z klientem szczegółów drugiego etapu,
      • skoncentrowanie się na zaplanowaniu drugiego etapu poprzez osiągnięcie wystarczającego zrozumienia systemu zarządzania klienta i prowadzonej przez niego działalności w danej lokalizacji, w kontekście normy dotyczącej systemu zarządzania lub innego dokumentu normatywnego (dyrektywy);
    • drugi etap auditu obejmuje audytowanie co najmniej:
      • informacji i dowodów zgodności ze wszystkimi wymaganiami stosownej normy dotyczącej systemu zarządzania lub innych dokumentów normatywnych,
      • monitorowania, pomiarów, raportowania i przeglądania osiągnięć w odniesieniu do kluczowych celów i zadań (zgodnych z oczekiwaniami w stosownej normie dotyczącej systemu zarządzania lub innym dokumencie normatywnym),
      • zdolności systemu zarządzania klienta i sposobu jego działania odnośnie do spełniania mających zastosowanie wymagań przepisów prawnych, regulacyjnych i umów,
      • nadzoru operacyjnego klienta nad procesami,
      • auditów wewnętrznych i przeglądów zarządzania,
      • odpowiedzialności kierownictwa za polityki klienta.

 

  • wydanie przez Jednostkę certyfikującą certyfikatu systemu zarządzania na okres 3 lat,
  • nadzór nad systemem zarządzania posiadacza certyfikatu (audity nadzoru),
  • audit ponownej certyfikacji.

W celu zbadania skarg lub w odpowiedzi na zmiany, albo w ramach dalszego postępowania z klientami zawieszonymi, w uzasadnionych przypadkach przeprowadza się u certyfikowanego klienta audity z krótkim terminem powiadamiania lub bez zawiadomienia.

Szczegółowe informacje na temat certyfikacji systemów zarządzania zawarte są w Programie certyfikacji systemów zarządzania PCS-DBA/01.

 

Kontakt:
dr inż. Andrzej Figiel
Kierownik Zakładu Badań Atestacyjnych Jednostki Certyfikującej
email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
tel. +48 32 2374604, +48 32 2374570
tel. kom. +48 609583804,
fax: +48 32 2374581