BANNER1.png

KOMAG Institute of Mining Technology

MISSION

Innovative solutions for economy.

VISION
Research and development centre of organizational and proprietary structure adapted to the market activity in the European Research Area and of the organizational culture creating a friendly climate for generating new ideas and realizing innovative activities, i.e. transforming new ideas into new products.
Read more

Design

Designing of machines and equipment

Tests

Laboratory of Applied Tests

Certification

Assessment of products' conformity

Projects

Projects realized by the KOMAG Institute from European Funds

Maszyny transportowe z napędem spalinowym do kopalń węgla kamiennego

 

                             

Pod redakcją naukową Edwarda PIECZORY

Gliwice 2022, s. 1-292
ISBN 978-83-65593-28-3
cena: 80,00 zł

Wieloautorska monografia powstała z myślą o przedstawieniu zrealizowanych w Polsce pracach
badawczo-rozwojowych w zakresie dołowych maszyn transportowych z napędem spalinowym, przeznaczonych do eksploatacji w podziemnych wyrobiskach potencjalnie zagrożonych wybuchem,
ze szczególnym uwzględnieniem prac zrealizowanych w ITG KOMAG. Prace te zaprezentowano na tle rozwiązań zagranicznych tego typu urządzeń eksploatowanych w polskich kopalniach. W monografii omówiono lokomotywy do kopalnianej kolei podziemnej, kolejki podwieszone i spągowe z napędem spalinowym, oponowe wozy samojezdne, ciągniki spalinowe do kolejek spągowych.
Opisano zaawansowane metody symulacji komputerowej wspomagające projektantów i użytkowników dołowych maszyn transportowych oraz przedstawiono rezultaty prac naukowych i badawczych, prowadzonych na bazie zbudowanego w KOMAG-u stanowiska do badań górniczych napędów spalinowych.

Całość zaprezentowano na tle przedstawionych w sposób retrospektywny uregulowań prawnych zastosowania maszyn transportowych z napędem spalinowym w podziemnych wyrobiskach górniczych potencjalnie zagrożonych wybuchem.

Monografia dedykowana jest inżynierom, którzy w swej działalności zawodowej zajmują się zagadnieniami transportu dołowego, a także pracownikom naukowym i studentom uczelni technicznych na kierunkach obejmujących maszyny górnicze oraz zagadnienia napędów spalinowych. Zawarty w monografii zakres wiedzy może być również przydatny osobom dokumentującym rozwój mechanizacji górnictwa, co jest szczególnie istotne w sytuacji stopniowej likwidacji przemysłu wydobywczego konieczności zebrania historycznych informacji o rozwoju tego obszaru mechanizacji górnictwa.

Monografia ukazała się dzięki wsparciu  Ministerstwa Edukacji i Nauki  i została dofinansowana
w ramach programu ,, Doskonała nauka – Wsparcie monografii naukowych”
(nr wniosku: DNM/SP/514975/2021)