KOMAG Institute of Mining Technology

MISSION

Innovative solutions for economy.

VISION
Research and development centre of organizational and proprietary structure adapted to the market activity in the European Research Area and of the organizational culture creating a friendly climate for generating new ideas and realizing innovative activities, i.e. transforming new ideas into new products.
Read more

Design

Designing of machines and equipment

Tests

Laboratory of Applied Tests

Certification

Assessment of products' conformity

Projects

Projects realized by the KOMAG Institute from European Funds


Odwołania

Każdy klient ma prawo odwołać się od decyzji dotyczącej udzielenia, cofnięcia, zawieszenia lub ograniczenia certyfikacji/zatwierdzenia systemów zarządzania/certyfikacji wyrobów/wydawania opinii.

Odwołanie powinno być kierowane do Dyrektora ITG KOMAG w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zakwestionowaniu decyzji. Nadanie pisma z odwołaniem w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z wniesieniem go do jednostki certyfikującej.

Klient ma prawo również do składania odwołań od decyzji dotyczącej trybu certyfikacji/zatwierdzania w okresie ważności certyfikacji/zatwierdzenia, jeśli odwołanie dotyczy procesu nadzoru

Proces odwołania jest opisany w procedurze PO-DBA/13.

 

Skargi

Klient ma zawsze możliwość złożenia skargi na działania Jednostki. KOMAG  przyjmuje zasadę, że Klient lub inna strona składająca skargę kieruje się zawsze uzasadnioną
i obiektywną podstawą do jej złożenia.

Dyrektor ITG KOMAG rozpatruje wszystkie pisemne skargi otrzymywane od Klientów lub stron trzecich. Klient ma prawo złożyć skargę na piśmie lub elektronicznie na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Decyzję o trybie i zakresie działania podejmuje Dyrektor po uprzedniej analizie przeprowadzonej przez Zakład Badań Atestacyjnych Jednostkę Certyfikującą.
W uzasadnionych przypadkach Dyrektor może skorzystać z opinii działającej przy Jednostce Grupy ekspertów.

Skargi rozpatrywane są zgodnie z ustanowioną w Instytucie procedurą, gwarantującą   zachowanie bezstronności i poufności w odniesieniu do składającego skargę jak i podmiotu tej skargi.

Procedura obejmuje następujące etapy:

  • ocenę i potwierdzenie, czy skarga odnosi się do prowadzonej przez Instytut działalności, za którą jest odpowiedzialna,
  • skierowanie informacji dotyczącej skargi do Zakładu Badań Atestacyjnych Jednostki Certyfikującej celem wyjaśnień, Jednostka dokonuje analizy przeprowadzonego procesu, w celu oceny skuteczności i/lub poprawności przeprowadzonego procesu certyfikacji wyrobu.
  • poinformowanie zgłaszającego skargę w terminie 14 dni od daty wpływu o formalnym przyjęciu skargi,
  • zebranie i zweryfikowanie wszystkich niezbęd­nych informacji, w celu podjęcia decyzji dotyczącej skargi,
  • podjęcie decyzji rozstrzygającej skargę,
  • formalne powiadomienie składającego skargę o wy­nikach i zakończeniu procesu postępowania.

KOMAG zobowiązany jest przekazać decyzję w sprawie rozpatrzonego zgłoszenia nie później niż w terminie 30 dni od daty rozpoczęcia postępowania. W przypadku przedłużającego się procesu rozpatrywania skargi i niemożności podjęcia decyzji, strona skarżąca jest informowana o nowym przybliżonym terminie zakończenia procesu rozpatrzenia skargi.

Skargi dotyczące certyfikowanego wyrobu/klienta są każdorazowo kierowane do klienta w celu wykazania przez niego podjętych  korekcji i działań korygujących. Zakład Badań Atestacyjnych Jednostka Certyfikująca ustala wspólnie z klientem i składającym skargę, czy oraz w jakim stopniu przedmiot skargi i jej rozwiązanie powinny być podane do publicznej wiadomości. Decyzja rozstrzygająca skargę jest podejmowana albo poddana przeglądowi i zatwier­dzona przez pracownika niezaangażowanego w działania certyfikacyjne związane ze skargą jak również przez personel, który nie wykazuje konfliktu interesów z klientem składającym skargę.

Każdorazowo składający skargę zostaje formalnie powiadomiony o przyjęciu, przebiegu oraz wyniku procesu postępowania ze skargą.

 

 

INFORMACJE DOTYCZĄCE SYSTEMU WYDAWANIA OPINII

Instytut Techniki Górniczej KOMAG Zakład Badań Atestacyjnych Jednostka Certyfikująca przeprowadza procesy wydawania opinii w sprawie wyrobów dopuszczanych do stosowania w zakładach górniczych, zakończone wydaniem dokumentów „Wyniki badań”.

Proces wydawania opinii w sprawie wyrobów dopuszczanych do stosowania w zakładach górniczych przebiega zgodnie z niżej wymienionym programem certyfikacji, uwzględniającym wymagania techniczne wyszczególnione w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie dopuszczania wyrobów do stosowania w zakładach górniczych – Załącznikiem nr 2 (Dz. U. 2004 Nr 99 poz. 1003 z późniejszymi zmianami).

Program wydawania opinii przez Zakład Badań Atestacyjnych Jednostki Certyfikującej

Nr programu

Tytuł programu

PWO-DBA/01

Wyroby dopuszczane do stosowania w zakładach górniczych

 

Wydawane dokumenty:

WYNIKI BADAŃ – szczególny rodzaj opinii wydawany na podstawie art. 113, ust. 3 i 7 pkt. 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2023 r. poz. 663 z późn. zm.) przez akredytowaną jednostkę certyfikującą wyroby (Zakład Badań Atestacyjnych Jednostka Certyfikująca) funkcjonującą w strukturze ITG KOMAG.

System wydawania opinii wynika z Art. 113 Prawa geologicznego i górniczego (Dz. U. z 2023 r. poz. 663 z późn. zm.). Stanowi, że „Wyniki badań” są jednym z załączników wniosku o wydanie dopuszczenia. „Wyniki badań” stanowią ocenę wyrobu w odniesieniu do wymagań technicznych zawartych w Załączniku nr 2 „Wymagania techniczne dla wyrobów, których stosowanie w zakładach górniczych wymaga, ze względu na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkowania w warunkach zagrożeń występujących w ruchu zakładów górniczych, wydania dopuszczenia” do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie dopuszczania wyrobów do stosowania w zakładach górniczych (Dz. U. 2004 Nr 99 poz. 1003 z późniejszymi zmianami).

Instytut Techniki Górniczej KOMAG Zakład Badań Atestacyjnych Jednostka Certyfikująca przeprowadza procesy wydawania opinii w sprawie wyrobów dopuszczanych do stosowania w zakładach górniczych, zakończone wydaniem dokumentów „Wyniki badań”, zgodnie z zakresem udzielonej przez PCA akredytacji (AC 023)

 

WYKAZ WYROBÓW OPINIOWANYCH PRZEZ ZAKŁAD BADAŃ ATESTACYJNYCH JEDNOSTKĘ CERTYFIKUJĄCĄ

1. Elementy górniczych wyciągów szybowych

(1.1.a) Maszyny wyciągowe – część elektryczna

(1.1.b) Maszyny wyciągowe – część mechaniczna

(1.2) Naczynia wyciągowe

(1.3) Koła linowe

(1.4) Zawieszenia lin wyciągowych wyrównawczych, prowadniczych i odbojowych

(1.5) Zawieszenia nośne naczyń wyciągowych

(1.6) Wciągarki wolnobieżne

(1.7) Urządzenia sygnalizacji i łączności szybowej

(1.8) Wyodrębnione zespoły elementów wymienionych w pkt 1.1 – 1.7

(3) Wyroby stosowane w wyrobiskach podziemnych zakładów górniczych

(3.1) Urządzenia transportu linowego, kolejki podwieszone, kolejki spągowe oraz ich podzespoły (3.2) Wozy do przewozu osób i wozy specjane oraz pojazdy z napędem spalinowym do przewozu osób

(3.3) Maszyny i urządzenia elektryczne oraz aparatura łączeniowa na napięcie powyżej 1 kV prądu przemiennego lub powyżej 1,5 kV prądu stałego

(3.4) Systemy łączności, bezpieczeństwa i alarmowania oraz zintegrowane systemy sterowania kompleksów wydobywczych i przodkowych

(3.5) Taśmy przenośnikowe

 

ELEMENTAMI SYSTEMU WYDAWANIA OPINII SĄ:

  • próbki wymagane przez jednostkę certyfikującą (wyrób / szczegółowa dokumentacja techniczno-konstrukcyjna),
  • określenie właściwości, przez badania lub ocenę,
  • ocena raportu z badań,
  • zatwierdzenie „Wyników badań”.

 

WYMAGANIA SYSTEMU WYDAWANIA OPINII

Proces wydawania opinii obejmuje następujące etapy (szczegółowo opisane w programie nr PWO-DBA/01):

  • zgłoszenie wyrobu do oceny,
  • przyjęcie wniosku o ocenę,
  • oferta,
  • akceptacja oferty, rejestracja wniosku, podpisanie umowy.
  • ocena,
  • badania,
  • wydanie dokumentu „Wyniki badań”,
  • rozszerzenie lub ograniczenie oceny,
  • wykorzystywanie dokumentu oceny,
  • przechowywanie zapisów,
  • odwołania,
  • opłaty.

W celu przeprowadzenia badań i prób Zakład Badań Atestacyjnych Jednostka Certyfikująca, współpracuje z:

  • akredytowanymi laboratoriami badawczymi będącymi w strukturze Instytutu Techniki Górniczej KOMAG (Laboratorium Inżynierii Materiałowej i Środowiska, Laboratorium Badań Stosowanych, Laboratorium Badań),
  • akredytowanymi laboratoriami zewnętrznymi, po zawarciu umowy o świadczeniu usług wynikających z zakresu akredytacji (lista akredytowanych laboratoriów zewnętrznych jest dostępna w „Rejestrze laboratoriów” R-DBA/10).

Zakład może również wykorzystać wyniki badań:

  • dostarczone przez wnioskodawcę/klienta z laboratorium zewnętrznego, wskazanego przez Zakład,
  • wykonanych u klienta (w miejscu produkcji) pod nadzorem Zakładu Badań Atestacyjnych Jednostki Certyfikującej – w przypadkach uzasadnionych specyfiką wyrobu lub
  • dostarczonej szczegółowej dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej, w przypadkach uzasadnionych specyfiką wyrobu.

Podczas oceny wyrobu specjaliści Zakładu Badań Atestacyjnych Jednostki Certyfikującej posługują się wymaganiami technicznymi zawartymi w Załączniku nr 2 „Wymagania techniczne dla wyrobów, których stosowanie w zakładach górniczych wymaga, ze względu na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkowania w warunkach zagrożeń występujących w ruchu zakładów górniczych, wydania dopuszczenia” do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie dopuszczania wyrobów do stosowania w zakładach górniczych (Dz. U. 2004 Nr 99 poz. 1003 z późniejszymi zmianami).

Przeprowadzona ocena jest dokumentowana w wydawanym dokumencie „Wyniki badań” zgodnie z procedurą PJ/24 „Plan pracy ekspertyzy i dokumentów o charakterze opinii” zintegrowanego systemu zarządzania Instytutu Techniki Górniczej KOMAG.

W przypadku stwierdzenia niezgodności, Klient otrzymuje pełny raport zawierający wyniki oceny, identyfikujący każdą niezgodność, którą należy usunąć w celu spełnienia wszystkich wymagań stawianych przy ocenie oraz określający wymagany zakres dodatkowej oceny lub badań.

 

 

Kontakt:
dr inż. Andrzej Figiel
Kierownik Zakładu Badań Atestacyjnych Jednostki Certyfikującej
email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
tel. +48 32 2374604, +48 32 2374570
tel. kom. +48 609583804,
fax: +48 32 2374581