Aktualności

Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach

W dniach od 29 sierpnia do 1 września br. w katowickim Centrum Kongresowym odbyły się Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2017. Wśród ponad 400 wystawców był Instytut Techniki Górniczej KOMAG, który zaprezentował ofertę badawczą i techniczną, przygotowaną wspólnie z partnerami przemysłowymi.

Szczególną uwagę zwracały powietrzno-wodne instalacje zraszające kombajnów ścianowych i chodnikowych, w znaczący sposób przyczyniające się do poprawy bezpieczeństwa pracy w górnictwie, gdyż nie tylko redukują zapylenie, ale również zapewniają skuteczną ochronę przed zapłonem metanu. Systemy te są stosowane przez producentów maszyn i urządzeń górniczych, takich jak FAMUR, KOPEX oraz CORUM. Powietrzno-wodne instalacje skutecznego zwalczania zapylenia KOMAG oferuje także dla zakładów przeróbczych oraz dróg odstawy urobku.

 

Oferta obejmuje akumulatorowy ciągnik podwieszony GAD-1, stanowiący ekologiczną alternatywę dla kolejek z napędem spalinowym, który zapewnia cichą i zeroemisyjną pracę przy parametrach nie odbiegających od standardowych rozwiązań z napędem spalinowym, a także produkowany przez firmę Hellfeier podwieszony ciągnik manewrowy PCA-1, który jest przeznaczony do prac przodkowych, w komorach lub na stacjach przeładunkowych.

Znaczącą pozycję w ofercie Instytutu KOMAG zajmują maszyny i urządzenia do przeróbki mechanicznej surowców mineralnych. Należy wymienić zagęszczacz promieniowy DORR wyposażony w automatyczny system dozowania flokulantu, produkowany przez CARBO-ECO, klasyfikator pulsacyjny przeznaczony do wzbogacania odpadów kopalnianych w klasie ziarnowej 30-5 mm, produkowany przez HYDROTECH oraz osadzarki pulsacyjne, produkowane przez firmy: FUGOR, WRĘBOWA oraz FAMUR.

Podczas Targów KATOWICE 2017 zorganizowano konkurs na innowacyjne rozwiązania w budowie maszyn i urządzeń górniczych: Innowacyjny produkt. Medal III stopnia w kategorii: Poprawa bezpieczeństwa zdobył system wspomagania projektowania układów pomocniczego transportu górniczego (Safe Trans Design). System, opracowany w KOMAG-u, jest stosowany w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa pracy dzięki zmniejszeniu prawdopodobieństwa popełnienia błędów podczas konfigurowania i oceny systemów transportu podwieszonego, możliwości optymalizacji zespołów transportowych poprzez dobór i lokalizację komponentów, ujednoliceniu formy i automatycznemu generowaniu raportów z obliczeń, zintegrowanemu gromadzeniu danych dotyczących parametrów technicznych oraz elektronicznej archiwizacji prac projektowych.

Innowacyjne rozwiązania dla górnictwa, opracowane w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG i oferowane podczas tegorocznych Targów KATOWICE 2017, cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających zarówno z kraju, jak i zza granicy.

Następne Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2019 zaplanowano w terminie od 10 do 13 września 2019 roku.