Konferencje i targi




W dniach od 19-21 listopada 2014 r. odbyła się 15. Międzynarodowa Konferencja Naukowo–Techniczna z cyklu KOMTECH, poświęcona innowacyjnym technikom i technologiom dla górnictwa w aspekcie bezpieczeństwa, efektywności i niezawodności, zorganizowana przez ITG KOMAG pod honorowym patronatem Ministra Gospodarki i Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Jej głównym celem był przegląd kierunków rozwoju systemów mechanizacyjnych dla górnictwa w aspekcie bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, przedstawienie zagadnień związanych z nowoczesnymi metodami projektowania, badania i oceny systemów mechatronicznych, wymiana wiedzy i doświadczeń związanych z wdrażaniem i wykorzystaniem innowacyjnych technik i technologii, jak również popularyzacja działań proinnowacyjnych.

Podczas ośmiu konferencyjnych sesji wygłoszono 44 referaty, w których przedstawiono wyniki prac naukowych, badawczych i wdrożeniowych, realizowanych przez ośrodki naukowe i przedstawicieli przemysłu.

Specjalne sesje poświęcone były wynikom projektów realizowanych w ramach programów finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Zespół wykonujący projekt ICON przedstawił prace nad ścianowym przenośnikiem zgrzebłowym z innowacyjnym systemem regulacji parametrów pracy napędów.  Przedmiotem kolejnej sesji były badania eksploatacyjne kombajnu KSW-800NE, zaprojektowanego i wyprodukowanego w ramach przedsięwzięcia „Innowacyjne rozwiązania maszyn wydobywczych podnoszące bezpieczeństwo energetyczne kraju” (INERG).  Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom bezpieczeństwa pracy. W referatach Wyższego Urzędu Górniczego przedstawione zostały różne aspekty wypadkowości w zakładach górniczych, w tym także związane z transportem ludzi pod ziemią. Referaty przedstawiające narzędzia metodologiczne kształtowania bezpieczeństwa funkcjonalnego znalazły swoje uzupełnienie w doniesieniach na temat rozwiązań sprzętowych i programowych znajdujących zastosowanie w podziemnych zakładach górniczych. Aplikacje technologii ICT w górnictwie podziemnym omawiane było na tle efektywnej optymalizacji produkcji. W tej grupie tematycznej szczególną uwagę poświęcono rozwiązaniom programowym wspomagającym procesy projektowania i eksploatacji maszyn oraz urządzeń górniczych.

Konferencja KOMTECH 2014 stanowiła ważne forum wymiany doświadczeń między naukowcami, konstruktorami, producentami oraz użytkownikami rozwiązań o charakterze innowacyjnym, umożliwiając uczestnikom zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi w dziedzinie górnictwa podziemnego.

KOMTECH 2013

14. Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna

INNOWACYJNE TECHNIKI I TECHNOLOGIE DLA GÓRNICTWA

BEZPIECZEŃSTWO – EFEKTYWNOŚĆ – NIEZAWODNOŚĆ

18-20 listopada 2013 r. – Zamek Kliczków

 

PATRONAT HONOROWY:

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego
Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

 

PATRONAT MEDIALNY:




 

Zakres tematyczny konferencji przedstawiał się następująco:

  • Nowe rozwiązania i kierunki rozwoju górniczych systemów mechanizacyjnych w aspekcie poprawy bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.
  • Maszyny i urządzenia wchodzące w skład systemów eksploatacji ścianowej i chodnikowej.
  • Systemy transportu urobku i jazdy ludzi.
  • Zastosowanie energooszczędnych i niezawodnych maszyn górniczych wyposażonych  w  automatyczne systemy monitoringu i sterowania.
  • Automatyzacja procesów wydobycia – zastosowanie rozwiązań mechatronicznych.
  • Monitorowanie i diagnozowanie stanu technicznego maszyn i urządzeń.
  • Kształtowanie bezpiecznych warunków pracy podczas eksploatacji, napraw oraz serwisowania maszyn i urządzeń górniczych.
  • Innowacyjne rozwiązania i technologie mające na celu ograniczenie negatywnego wpływu systemów maszynowych na bezpieczeństwo pracy i zdrowie człowieka.
  • Identyfikacja, modelowanie i wizualizacja czynników ryzyka występujących podczas eksploatacji maszyn i urządzeń z uwzględnieniem relacji człowiek-maszyna-środowisko kopalni.
  • Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w procesie projektowania, modelowania i symulacji pracy maszyn.
  • Zastosowanie komputerowej wizualizacji w procesie szkolenia i prowadzenia profilaktyki przeciwwypadkowej.
  • Najnowsze metody badawcze i techniki w dziedzinie rozpoznawania, prognozowania, ograniczania i zwalczania zagrożeń górniczych.

W dniach od 19-21 listopada 2012 r. odbyła się 13. konferencja z cyklu KOMTECH, poświęcona innowacyjnym technikom i technologiom dla górnictwa w aspekcie bezpieczeństwa, efektywności i niezawodności, zorganizowana przez KOMAG we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, pod patronatem Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. W konferencji wzięło udział 164 uczestników. Zaprezentowano 53 referaty, w których przedstawiono wyniki prac naukowych, badawczych i wdrożeniowych, realizowanych przez ośrodki naukowe i przedstawicieli przemysłu, aktywnie uczestniczących w procesie realizacji innowacyjnej gospodarki. Konferencja została zainaugurowana dwiema sesjami jubileuszowymi. Pierwsza z nich była związana z 90-leciem działania Wyższego Urzędu Górniczego, natomiast druga – z 50-leciem  istnienia i rozwoju Spółki KOPEX.  W ramach pierwszej sesji przedstawiono między innymi zagadnienia bezpieczeństwa pracy w górnictwie w aspekcie współpracy jednostek nauki i przemysłu z Wyższym Urzędem Górniczym.  Dużym zainteresowaniem uczestników konferencji cieszyła się jubileuszowa sesja Kopeksu, podczas której zaprezentowano najnowsze osiągnięcia techniczne Spółki, w tym innowacyjne rozwiązania  zmechanizowanych kompleksów ścianowych, które są przykładem rozwiązań na światowym poziomie, a powstały w wyniku współpracy przemysłu z partnerami naukowymi. Problemy poruszone podczas konferencji KOMTECH 2012 są  dowodem na aktywne włączanie się wielu środowisk w prace dotyczące zagadnień bezpieczeństwa. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wiele prezentacji zawierało przykłady przemysłowego zastosowania innowacyjnych rozwiązań.

Do istotnych działań KOMAG-u należy organizacja  cyklicznych konferencji naukowo-technicznych i warsztatów, które są jednym z narzędzi w zakresie  rozwoju specjalistycznej wiedzy i promowania innowacji. Organizacja tego typu przedsięwzięć, ich tematyka, zbieżna z priorytetowymi kierunkami i dziedzinami wiedzy rozwijanymi w Europie, udział wybitnych specjalistów z kraju i z zagranicy, kształtuje wizerunek KOMAG-u jako nowoczesnego centrum naukowo-badawczego o mocnej pozycji międzynarodowej i dużym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności i konkurencyjności gospodarki.

 

21. Konferencja Naukowo-Techniczna
Innowacyjne i Przyjazne dla Środowiska
Techniki i Technologie Przeróbki Surowców Mineralnych
22-24 marca 2021 r.
   

 

ARCHIWUM KONFERENCJI

W dniach 20÷23 września 2010 roku odbyła się w Rytrze dwudziesta ogólnopolska konferencja naukowo–techniczna CYLINDER 2010 nt: „ Badanie, konstrukcja, wytwarzanie i eksploatacja układów hydraulicznych”, zorganizowana przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG, w ramach obchodów 60 rocznicy powstania jednostki.