Z głębokim żalem i smutkiem Dyrekcja, Rada Naukowa i Pracownicy Instytutu Techniki Górniczej KOMAG przyjęli wiadomość o śmierci Pana Profesora Adama Klicha, wieloletniego członka Rady Naukowej w latach 1973-2015 oraz jej Przewodniczącego przez trzy kadencje w latach 1988-1999.
Jesteśmy wdzięczni Panu Profesorowi za wkład pracy i zaangażowanie w rozwój naukowy kadry KOMAG-u, która zawsze mogła liczyć na Jego pomoc, życzliwą radę i wsparcie na trudnej drodze zdobywania stopni naukowych. Działania w tym zakresie można uznać za niekwestionowany, wymierny sukces, gdyż w okresie 15 lat 50 pracowników uzyskał stopień doktora nauk technicznych.
Na szczególne podkreślenie zasługuje dbałość Pana Profesora o wysoki poziom publikacji, prezentujących wyniki prac naukowych, badawczych i technicznych pracowników Instytutu, w szczególności przykłady wdrożeń innowacyjnych rozwiązań do praktyki przemysłowej.
Pan Profesor bardzo aktywnie uczestniczył w konferencjach i seminariach naukowo-technicznych, organizowanych przez KOMAG, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Biorąc udział w dyskusjach, przedstawiał argumenty, które skłaniały do kompromisu nawet najbardziej zagorzałych przeciwników. Przez wiele lat kierował pracami Komisji Kwalifikacyjnej i Zespołu Oceniającego Rady Naukowej oraz pełnił funkcję redaktora naczelnego monografii z cyklu KOMEKO, KOMTECH, CYLINDER i TRANSPORT SZYBOWY.
Tematyka działalności naukowej Pana Profesora Klicha obejmowała m.in. innowacyjne techniki urabiania, bezpieczne systemy transportu szybowego, nowe konstrukcje maszyn i urządzeń do kompleksowej mechanizacji wyrobisk korytarzowych. Uczestniczył w realizacji projektu zamawianego, dotyczącego zespołów maszyn i urządzeń do wysokiej koncentracji wydobycia węgla kamiennego, realizowanego przez KOMAG, a także w projektach badawczych ukierunkowanych na badanie i analizę możliwości wykorzystania organu nowej generacji do urabiania zwięzłych skał oraz zastosowania bezprzewodowej transmisji danych do diagnostyki i sterowania maszyn i urządzeń górniczych. Pan Profesor wniósł znaczący wkład naukowy w opracowanie projektu foresight, którego tematem były scenariusze rozwoju technologicznego przemysłu wydobywczego węgla kamiennego.
Warto podkreślić wieloletnią współpracę Pana Profesora z zagranicznymi ośrodkami naukowymi takimi jak: Uniwersytet Techniczny w Koszycach ( Słowacja), Vysoka Banska Skola w Ostrawie (Republika Czeska), Politechnika Miszkolcu (Węgry), Uniwersytety Techniczne we Freibergu, Magdeburgu, Padeborn-Meschede, Bochum (Niemcy), Politechnika Moskiewska (Rosja) i Politechnika Doniecka (Ukraina) oraz Uniwersytet Techniczny w Petrosani (Rumunia).
Wyniki prac naukowych i badawczych Pana Profesora, realizowanych m.in. we współpracy z naukowcami Instytutu KOMAG, były prezentowane na wielu konferencjach zagranicznych.
Dorobek naukowy obejmuje ponad 280 artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych, 4 książki, 2 monografie i 4 skrypty. Jest twórcą lub współtwórcą 55 patentów.
W uznaniu wybitnych osiągnieć naukowych i wdrożenia ich wyników do praktyki przemysłowej, a także za bogatą i twórczą współpracę z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą Senat Akademii Górniczo-Hutniczej nadał Panu Profesorowi Adamowi Klichowi tytuł Profesora Honorowego.
Pan Profesor pozostanie w pamięci tych, którzy mieli zaszczyt z Nim współpracować, nie tylko jako wybitny naukowiec, ale przede wszystkim jako dobry, życzliwy Człowiek, który każdemu służył radą i pomocą, emanując optymizmem i wiarą, że nawet największe trudności można pokonać. Żegnając Pana, Panie Profesorze, wyrażamy wdzięczność za wspomaganie działań, które spowodowały, że Instytut KOMAG zajmuje znaczącą pozycję w Europejskiej Przestrzeni Badawczej, odnosząc sukcesy badawcze zarówno w kraju, jak i za granicą.
Msza Święta za zmarłego prof. dr hab. inż. Adama Klicha odbędzie się w sobotę 20 sierpnia o godzinie 10.00 w Kolegiacie Świętej Anny w Krakowie, uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 13.00 na cmentarzu komunalnym w Wieliczce.