Z głębokim żalem zawiadamiam, że 25 października 2022 r. w wieku 93 lat zmarł wieloletni, niezwykle zasłużony pracownik naszego Instytutu
doc. dr inż. Tadeusz Zmysłowski
wybitny specjalista w zakresie urządzeń transportu pionowego w kopalniach.
Msza święta zostanie odprawiona 29 października 2022 r. o godz. 730 w Katedrze św. Piotra i Pawła w Gliwicach. Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się w tym samym dniu o godz. 1000 w Kaplicy na Cmentarzu Lipowym w Gliwicach.
W imieniu Dyrekcji, Rady Naukowej i Pracowników Instytutu Techniki Górniczej KOMAG składam wyrazy szczerego współczucia Rodzinie i Bliskim Pana Docenta.
dr hab. inż. Dariusz Prostański,
prof. Instytutu
Pan doc. dr inż. Tadeusz Zmysłowski był wybitnym specjalistą w zakresie systemów transportu pionowego w kopalniach, twórcą wielu innowacyjnych rozwiązań przyczyniających się do poprawy bezpieczeństwa pracy górniczych maszyn wyciągowych.
Dzięki Jego interdyscyplinarnej wiedzy, doświadczeniu zawodowemu i ogromnemu zaangażowaniu
w realizowane projekty o charakterze naukowym, badawczym i technicznym wdrożono nowoczesne systemy sterowania i diagnostyki maszyn wyciągowych.
W 1950 roku Docent Zmysłowski rozpoczął pracę w KOMAG-u jako konstruktor. Od 1957 do 1990 roku kierował działalnością Zakładu Konstrukcyjno-Badawczego Maszyn Wyciągowych, będąc od 1964 roku samodzielnym pracownikiem naukowo-badawczym. W latach 1972 – 1990 sprawował nadzór nad pracami realizowanymi przez Zespół Atestacji Maszyn Wyciągowych, ściśle współpracując z Wyższym Urzędem Górniczym.
Należy podkreślić fakt, że w latach 1987 – 1989 przewodniczył grupie ekspertów powołanej do nowelizacji przepisów dotyczących transportu szybowego. Był członkiem wielu rad naukowych, a od 1968 do 1990 – wykładowcą zatrudnionym na Politechnice Śląskiej. Od 1969 roku był członkiem Komisji Górniczej Polskiej Akademii Nauk.
Pan doc. Zmysłowski jest autorem czterech monografii oraz osiemdziesięciu publikacji
w czasopismach naukowych i technicznych oraz wielu referatów prezentowanych podczas konferencji w kraju i za granicą. O innowacyjności rozwiązań świadczy liczba czterdziestu patentów, których był autorem lub współautorem.
Pan Docent pozostanie w naszej pamięci nie tylko jako wybitny naukowiec i ekspert w zakresie urządzeń transportu pionowego w kopalniach, ale przede wszystkim jako wyjątkowo skromny
i życzliwy Człowiek wyróżniający się erudycją i rzadko spotykaną kulturą osobistą.
REQUIESCAT IN PACE !