Od września br. Instytut KOMAG wdraża nową strategię w której zawiera się m.in. transformacja środowiskowa oraz wejście w nowe obszary działalności.
Realizację strategii „Instytut Zielonej Przemiany” rozpoczął od organizacji Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Bioróżnorodność, a zrównoważona transformacja regionów przemysłowych i bezpieczeństwo energetyczne”, która odbyła się w Lublinie w dniach 5-7 grudnia 2022 r.
Konferencja zorganizowana została przez środowisko górnicze, a pierwszym terminem w tytule konferencji jest różnorodność biologiczna. Ten zaskakujący fakt ma miejsce w związku z prężnie rozwijającą się współpracą między badaczami z kilku uniwersytetów prowadzących prace nad identyfikacją i poznaniem mechanizmów procesów przyrodniczych zachodzących spontanicznie na terenach ubogich mineralnych siedlisk powstających w związku z eksploatacją surowców mineralnych, a górniczymi instytutami naukowymi m.in. Instytut Techniki Górniczej KOMAG i Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.
Konferencja, merytorycznie obejmująca dwie uzupełniające się Sesje, miała za zadanie pokazać, że racjonalna gospodarka zasobami złóż w europejskich kopalniach winna rządzić się zrównoważonymi zasadami rozwoju zwłaszcza w kwestiach przyrodniczych podstaw ochrony środowiska.
Dużym zainteresowaniem cieszył się panel dyskusyjny nt. Bioróżnorodność, a zrównoważona transformacja regionów
przemysłowych i bezpieczeństwo energetyczne”, który odbył się z udziałem: dr hab. Stanisława Chmieli, prof. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr hab. Piotra Sugiera, prof. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr hab. Joanny Czarneckiej, prof. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr Anny Rysiak, dr Sylwii Wierzcholskiej z Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz dr hab. Gabrieli Woźniak z Uniwersytet Śląski w Katowicach. Panel prowadził prof. dr hab. inż. Andrzej Jagodzinski, Instytut Dendrologii PAN.
Podczas Konferencji zostały podpisane porozumienia. Pierwsze pomiędzy Instytut Techniki Górniczej KOMAG a Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie dotyczące współpracy w zakresie prowadzenia wspólnej działalności naukowej, badawczo-rozwojowej i dydaktycznej. Drugie pomiędzy Instytut Techniki Górniczej KOMAG, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz LW Bogdanka.
Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych, które na konferencji reprezentował Piotr Pyzik - wiceminister aktywów państwowych. Patronat naukowy objął Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz LW Bogdanka.