Przedstawiciele Instytutu KOMAG, dzięki podejmowanym inicjatywom projektowym jak np.: budowa Śląskiego Sytemu Magazynowania Energi czy powołanie wspólnie z IBM i Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych „Centrum Transformacji Ekosystemów Zurbanizowanych”, zostali zaproszeni jako Gość Honorowy do dyskusji merytorycznej podczas Polski Kongres Klimatyczny, który odbywał się w dniach 16-17 marca br. w Warszawie.
W panelu pt.: „Dekarbonizacja infrastruktury dzięki innowacjom i technologiom – inwestycje, innowacje i nowe kwalifikacje" dr inż. Artur Dyczko, który reprezentował Instytut KOMAG, przekonywał, że bezpieczeństwo energetyczne kraju, wymaga zdrowego rozsądku i czasu, a zamiast o dekarbonizacji należy mówić o sprawiedliwej – czyli nie wykluczającej nikogo - transformacji energetycznej.
Tegoroczny Polski Kongres Klimatyczny poświęcony był wyzwaniom energetyczno-klimatycznym w kontekście napiętej sytuacji geopolitycznej naszego regionu. W dwudziestu panelach dyskusyjnych wzięło udział ponad stu ekspertów reprezentujących biznes, samorządy i inne instytucje publiczne, fundacje oraz stowarzyszenia. Dwa dni Kongresu wypełnione były panelami i okrągłymi stołami z udziałem wybitnych zagranicznych i polskich ekspertów.