Opracowany w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG we współpracy z firmą Innowacyjno-Wdrożeniową Elektron system zraszania KOMAG-HR, służy do redukcji zapylenia generowanego do wyrobiska podczas urabiania pokładów węgla oraz lokalnej redukcji stężenia metanu uwalnianego z górotworu. System przeznaczony jest do podziemnych wyrobisk górniczych urabianych techniką ścianową, powodującą powstawanie cząstek pyłu. Rozwiązanie hybrydowego systemu KOMAG-HR wyposażone jest w dwa zintegrowane typy podsystemów zraszających zlokalizowanych wzdłuż całego wyrobiska ścianowego:
· powietrzno–wodny (kilka sztuk baterii, co dziesiąta sekcja)
· sektorowy (dysze wodne pod każdą sekcją grupowane w sektory).
Wytworzone przez baterie powietrzno-wodne strumienie zraszające kierowane są do przestrzeni urabiania kombajnu, redukując w ten sposób pył unoszony w przepływającym powietrzu.
Z kolei dysze wodne (wchodzące w skład zraszania sektorowego) skierowane są w stronę ociosu,
w celu lokalnego zmniejszenia stężenia metanu wydostającego się z czoła ściany podczas urabiania. W systemie zastosowano dysze samoczyszczące zabezpieczające przed wnikaniem zanieczyszczeń oraz zwiększające niezawodność działania. Zabudowa oraz praca każdego z podsystemów jest niezależna i uwarunkowana sposobem prowadzenia eksploatacji. System nagrodzony został w konkursie Innowacyjny Produkt & Technologie Expo Katowice w kategorii Poprawa Bezpieczeństwa. Rozwiązanie chronione jest następującymi patentami:
Patent: PL224886 - Sposób oraz instalacja zraszania powietrzno-wodnego w wyrobisku ścianowym,
Patent: PL223893 - Samoczyszcząca dwuczynnikowa dysza zraszająca,
Patent: PL221151 - Dwuczynnikowa dysza zraszająca.
Wynalazki zgłoszone do UP RP:
P.440991 - Sposób oraz instalacja do redukcji zapylenia i usuwania lokalnych nagromadzeń metanu w wyrobisku ścianowym (uprawniony ITG KOMAG).