BANNER1.png

OPIS

System SafeAR jest innowacyjnym narzędziem wspomagającym prowadzenie szkoleń w zakresie bezpieczeństwa pracy. System wskazuje  (wcześniej zdefiniowane) zagrożenia, na jakie narażony jest pracownik oraz prezentuje ich lokalizację bezpośrednio w rzeczywistym miejscu pracy.

System SafeAR ułatwia zorganizowanie oraz przeprowadzenie bezpośrednio w miejscu pracy szkolenia na temat istniejących w nim zagrożeń. Wynika to z następujących uwarunkowań zastosowania systemu:

  • przypisywanie elementów informacyjnych do znaczników jest szybkim i prostym zabiegiem, z uwagi na przyjazny interfejs użytkownika,
  • przygotowanie miejsca szkolenia nie wymaga znaczącej ingerencji w miejsce pracy - sprowadza się do odpowiedniego oznakowania znacznikami obiektów rzeczywistych,
  • niezbędne wyposażenie sprzętowo-programowe jest przenośne, co gwarantuje możliwość prowadzenia szkoleń zawsze, gdy miejsce szkolenia jest dostępne; zagwarantowana jest więc elastyczność czasowa dla szkolenia pracowników,
  • możliwe jest zminimalizowanie udziału osoby prowadzącej szkolenie - system SafeAR pełni rolę podręcznego asystenta informującego o zagrożeniach.

System SafeAR obejmuje:

  • moduł edycyjny, służący do przygotowania materiałów na potrzeby szkolenia – umożliwia przypisanie elementów tekstowych, graficznych i dźwiękowych elementów informacyjnych do znaczników,
  • moduł prezentacyjny, służący do wyświetlania materiałów podczas szkolenia – umożliwia identyfikację znaczników w obrazie rzeczywistym obserwowanym za pośrednictwem kamery oraz nałożenie na ten obraz elementów informacyjnych uprzednio powiązanych z poszczególnymi znacznikami. Elementy informacyjne dotyczą zagrożeń występujących w miejscu, w którym odbywa się szkolenie.

Ideę zastosowania sytemu SafeAR w szkoleniach na temat zagrożeń w miejscu pracy, na przykładzie górnictwa przedstawiono poniżej.

System SafeAR opiera się na technologii Augmented Reality (w skrócie: technologii AR czyli Rozszerzonej Rzeczywistości). W technologii tej na obraz obserwowany za pośrednictwem kamery nakładane są dodatkowe informacje. Informacje te mogą mieć postać tekstową (np. etykiety opisujące poszczególne obserwowane elementy), jak również graficzną (rysunki, schematy, modele trójwymiarowe, filmy, animacje itp.). Całość może zostać uzupełniona dźwiękiem, np. sygnałami ostrzegawczymi, komentarzem lektora itp. Obraz rzeczywisty wraz z dodatkowymi elementami może być wyświetlany w komputerze, jak również w nagłownym wyświetlaczu HMD (ang. head mounted display).

 

{flowplayer width=753 haight=426 img=/images/dlm/dlm_ar_mini.jpg}/images/filmy/film_ar.flv{/flowplayer}

Impulsem dla dodania do obrazu rzeczywistego wyżej wymienionych dodatkowych elementów jest rozpoznanie tzw. znacznika, czyli obrazka zamieszczonego na obserwowanym rzeczywistym obiekcie.

ZALETY SYSTEMU

  • System SafeAR jest narzędziem uniwersalnym - może zostać zastosowany w każdym przedsiębiorstwie przemysłowym, dla identyfikacji zagrożeń występujących w miejscu pracy. Użyteczność SafeAR uwarunkowana jest treścią zamieszczonych materiałów informacyjnych i ich odpowiednim, kontekstowym powiązaniem ze znacznikami.
  • Kompatybilność SafeAR z powszechnie stosowanym obecnie sprzętem i oprogramowaniem, jak również niski koszt przygotowania oraz rozmieszczenia znaczników sprawiają, że jego wdrożenie nie jest obarczone koniecznością ponoszenia znacznych nakładów finansowych.

NAGRODY

Nagroda II stopnia w 40. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy (listopad 2012 r.)

WDROŻENIA

SafeAR  przetestowano na przykładzie branży górniczej, gdzie problem zagrożeń w miejscu pracy jest szczególnie nasilony, a warunki przestrzenne i oświetleniowe są wyjątkowo niekorzystne. W kopalniach pracownicy narażenie się na sporą ilość różnorodnych zagrożeń, zarówno w miejscu realizacji zadań, jak i w drodze do tego miejsca. Możliwość zastosowania systemu sprawdzono w sztolni szkoleniowej jednej z kopalń

PUBLIKACJE

MICHALAK D.: Metoda podnoszenia poziomu bezpieczeństwa pracy z wykorzystaniem technologii Rozszerzonej Rzeczywistości. Materiały na konferencję: XVI Międzynarodowa Szkoła Komputerowego Wspomagania Projektowania, Wytwarzania i Eksploatacji, t.1, Jurata, 14-18 maja 2012 s. 481-488.

OPIS

System MINOS to zestaw interaktywnych aplikacji szkoleniowych usprawniających proces przekazywania wiedzy . Oferowane rozwiązanie ma charakter uniwersalny i może być dostosowane do potrzeb odbiorcy.  Interaktywne aplikacje przyjmują postać gier, w których zadaniem użytkownika – szkolonego jest wykonywanie szeregu zadań związanych z przyszłym lub aktualnym miejscem pracy. Gry w szczególności mogą przyjąć jeden z następujących modeli:

- „interaktywny spacer” – szkolony instruowany jest w zakresie poprawnych i wymaganych zachowań oraz czynności np. na terenie zakładu pracy lub w drodze na miejsce realizacji powierzonych zadań,

- „lokalizator zagrożeń” – zadaniem szkolonego jest wskazywanie w prezentowanych scenach obiektów, obszarów i sytuacji niezgodnych z przepisami lub stanowiących potencjalne zagrożenie dla pracownika,

- „wykonaj poprawnie” – uczestnik szkolenia  zostaje postawiony przed koniecznością wyboru poprawnego wariantu wykonywania poszczególnych czynności; skutki podjętych decyzji są prezentowane w formie animacji komputerowej. Poprawne wykonanie czynności pozwala na kontynuowanie zadania, natomiast błędne decyzje skutkują przerwaniem realizowanego zadania i prezentacją skutków tych decyzji.

ZALETY SYSTEMU

  • Podstawową zaletą oferowanych rozwiązań jest zapewnienie interakcji z użytkownikiem, co gwarantuje wzrost zaangażowania w proces szkolenia. Dodatkowo oferowane rozwiązania przygotowywane są w oparciu o materiały zarejestrowane w konkretnym zakładzie, miejscu pracy co dodatkowo podnosi walory edukacyjne – prezentowane filmy i zdjęcia nie mają charakteru ogólnych rozważań - dotyczą konkretnych stanowisk pracy.
  • Gry szkoleniowe pozwalają na realistyczne odwzorowanie warunków, w jakich szkolony realizuje obowiązki zawodowe. Sprawia to, że przekazywana wiedza staje się łatwiej przyswajalna, a weryfikacja jej praktycznego przyswojenia przez pracownika jest bardziej skuteczna.

WDROŻENIA

Gra szkoleniowa obejmująca proces dydaktyczny oraz testowy nowo przyjętych pracowników, w zakresie poruszania się na terenie zakładu pracy – stosowana w KWK Brzeszcze.

Gra szkoleniowa obejmująca proces dydaktyczny oraz testowy nowo przyjętych pracowników, w zakresie poruszania się na terenie zakładu pracy - na powierzchni oraz w podziemiu kopalni,- stosowana w Zakładzie Górniczym Janina.

PUBLIKACJE

  • WOŁCZYK W., JASZCZYK Ł., MICHALAK D.: Narzędzia informatyczne rozpowszechniające znajomość przepisów regulujących bezpieczne warunki pracy. Mechanik 2014 nr 7 s. 721-728, ISSN 0025-6552
  • MICHALAK D., ROZMUS M., LESISZ R., JASZCZYK Ł.: Interaktywne formy kształtowania bezpieczeństwa pracy w górnictwie. KOMTECH 2010, Innowacyjne techniki i technologie dla górnictwa. Bezpieczeństwo - Efektywność - Niezawodność, Instytut Techniki Górniczej KOMAG, Gliwice 2010 s. 163-169.

OPIS

Złożone systemy mechaniczne pomimo rosnącego stopnia automatyzacji do prawidłowego działania wymagają operatora, użytkownika, którego wiedza i doświadczenie pozwala na prawidłowe i efektywne działanie systemu . Dotychczas maszyny i systemy mechatroniczne dostarczane były z instrukcją obsługi w postaci dokumentów tekstowych drukowanych lub dostarczanych w formie elektronicznej – mylnie określanej mianem interaktywnych instrukcji obsługi.

 

{flowplayer width=100% height=426 img=/images/dlt/FilmyInstruktazowe/insto1.png}/images/filmy/POKAZ/DLM_INSTO_HD_XVID.flv{/flowplayer}

W ITG KOMAG opracowywane są rozwiązania programowe w postaci interaktywnych materiałów dostarczających wiedzę opisującą zarówno prawidłową obsługę jak i utrzymanie ruchu maszyn.

Innowacyjna forma graficzna pozwala na szybką nawigację a zaproponowane autorskie rozwiązania z zakresu prezentacji procedur obsługi i napraw pozwalają na bezpieczne użytkowanie i szybkie usuwanie uszkodzeń. W oferowanych rozwiązaniach położono duży nacisk na graficzną prezentację wiedzy. Sposób postępowania prezentowany jest w postaci filmów instruktażowych i procedur interaktywnych, co ma szczególne znaczenie w przypadku rozwiązań na rynki zagraniczne. Graficzna prezentacje jest intuicyjna, łatwa w interpretacji i odporna na błędy w tłumaczeniu.

Istota interaktywnych instrukcji polega na dostarczeniu użytkownikowi możliwości interakcji z dostarczonym materiałem informacyjnym. Użytkownik ma możliwość samodzielnego przechodzenia do kolejnych kroków procedury, nawigowania pomiędzy nimi, powracania do części trudniejszych, szybkiego przechodzenia przez znane fragmenty procedury – przechodzenie do kolejnych kroków procedury we własnym tempie. W instrukcjach interaktywnych zastosowano widok modelu interaktywnego, który umożliwia dowolną zmianę punktu obserwacji obiektu. Procedury obsługi podzielone są na kroki, każdy z kroków posiada przypisaną informację tekstową oraz krótką animacje obrazującą sposób wykonywania czynności. Animacja może obrazować sposób demontażu elementu, sposób zastosowania narzędzi pomocniczych oraz może także wizualizować sposób wykonywania czynności dodatkowych, np. pomiarów, czy regulacji.

Przykład interaktywnej instrukcji obsługi – opis podstawowych elementów

Przedstawienie sposobu realizacji czynności w formie interaktywnej instrukcji sprawia, że przekaz staje się jednoznaczny i łatwy do przyswojenia. Interaktywna instrukcja obsługi może zawierać również dodatkowe informacje na temat:

  • sytuacji awaryjnych i sposobów postępowania w przypadku ich zaistnienia,
  • niebezpiecznych zdarzeń związanych z użytkowaniem maszyny, której instrukcja dotyczy.

Przekazywanie użytkownikowi informacji o zdarzeniach niebezpiecznych, sposobie postępowania w sytuacjach awaryjnych ma na celu zwiększenie świadomości zagrożeń występujących w miejscu pracy i przyczynia się do kształtowania bezpiecznych metod pracy.

System INSTO opracowany został w 4 odmianach pozwalających dostosować interaktywne instrukcje do potrzeb użytkowników:

  • INSTO PC – rozwiązanie przeznaczone na komputery z systemem Windows XP, Vista, 7, 8;
  • INSTO Mobile – rozwiązanie przeznaczone na komputery klasy PDA, oraz urządzenia
    z systemem Android (tablet, smartphone);
  • INSTO AR – rozwiązanie, wykorzystujące technologię rozszerzonej rzeczywistości (ang. Augmented Reality) do prezentacji czynności naprawczych,  przeznaczone na komputery z systemem Windows XP, Vista, 7, 8;
  • INSTO BC – rozwiązanie przeznaczone na komputery zainstalowane na maszynie

Przykłady interaktywnych instrukcji Systemu INSTO

Udostępnianie zasobów wiedzy nt. czynności naprawczych, konserwacyjnych na urządzeniach przenośnych takich jak smartfon czy tablet, pozwala na dostęp do wiedzy nawet w trudnych warunkach środowiskowych.  Przeglądanie interaktywnych instrukcji umożliwia użytkownikowi zapoznanie się z czynnościami, jakie powinien wykonać bezpośrednio w miejscu pracy. Dzięki temu kształtuje się zarówno wiedzę jak i umiejętności pracowników, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia efektywności pracy.

ZALETY SYSTEMU

System interaktywnych instrukcji obsługi INSTO jest rozwiązaniem, które pozwala w łatwy i szybki sposób na udostępnianie zasobów wiedzy nt. czynności naprawczych, konserwacyjnych. Jego podstawową zaletą jest mobilność, definiowana jako możliwość zastosowania interaktywnych instrukcji na różnego typu urządzeniach  (tablet, smartfon, komputer przenośny, komputer pokładowy), wykorzystujących system operacyjny Windows, Windows Mobile czy Android. Interaktywne instrukcje obsługi mogą być także w utrzymaniu ruchu innych maszyn wchodzących w skład zmechanizowanych kompleksów ścianowych. Interaktywny charakter instrukcji ułatwia prowadzenie szkoleń bezpośrednio u użytkownika. Instrukcje obsługi dostępne na przenośnych komputerach zawierające informacje o sposobie realizacji czynności naprawczych, konserwacyjnych, zdarzeniach niebezpiecznych, sposobie postępowania w sytuacjach awaryjnych pozwalają na zwiększenie świadomości zagrożeń występujących w miejscu pracy i przyczyniają się do kształtowania bezpiecznych metod pracy.

NAGRODY

  • Złoty medal Międzynarodowych Targów Poznańskich w 2011r., w kategorii "Transfer wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej"
  • Medal Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego
    i Hutniczego w 2011r., w kategorii „Poprawa bezpieczeństwa”
  • Złoty medal targów International Exhibitiona of Inventions ARCA 2011

WDROŻENIA

Interaktywne Instrukcje Obsługi – INSTO, zostały zastosowane jako instrukcja obsługi dla użytkowników kombajnu KSW – 1500EU, KSW – 460NE1, KSW – 2000EU w Zabrzańskich zakładach Mechanicznych S.A.

PUBLIKACJE

  • Jaszczyk Ł., Michalak D.: Narzędzia wspomagające bezpieczne utrzymanie ruchu maszyn - część 2. Możliwość rozbudowy systemu INSTO. Masz. Gór. 2014 nr 4 s. 28-32, ISSN 0209-3693
  • Michalak D., Jaszczyk Ł.: Narzędzia wspomagające bezpieczne utrzymanie ruchu maszyn - część 1. Interaktywne instrukcje obsługi. Masz. Gór. 2014 nr 3 s. 53-58, ISSN 0209-3693
  • Jaszczyk Ł.: Rozwiązania mobilne wspomagające utrzymanie ruchu maszyn. Mechanik 2014 nr 7 s. 235-246, ISSN 0025-6552
  • Michalak D.,  Jaszczyk Ł.:  Oparte na wiedzy narzędzia wspomagające bezpieczne utrzymanie ruchu maszyn. Międzynarodowa Konferencja Zbrojeniowa Pułtusk 2012.
  • Winkler T., Rozmus M., Michalak D., Jaszczyk Ł.: Narzędzia informatyczne wspomagające utrzymanie ruchu kombajnów ścianowych wytwarzanych w Zabrzańskich Zakładach Mechanicznych SA. Masz. Gór. 2012 nr 3 s. 49-53.
  • Jaszczyk Ł., Michalak D., Rozmus M.:  Rozwiązania mobilne wspomagające utrzymanie ruchu kombajnów ścianowych. KOMTECH 2011, Innowacyjne techniki i technologie dla górnictwa. Bezpieczeństwo - Efektywność - Niezawodność, Instytut Techniki Górniczej KOMAG, Gliwice 2013, s. 85-101.

OPIS

Filmy szkoleniowe stały się istotnym elementem procesu szkolenia. W zależności od podejmowanej tematyki mogą być osią szkolenia lub stanowić jego uzupełnienie. Realizowanie w ITG KOMAG materiały szkoleniowe pozwalają zarówno na urozmaicenie procesu szkolenia, jak i na realizację  instruktażu opisującego prawidłowe sposoby realizacji czynności roboczych czy , uświadamianie zagrożeń panujących w miejscu pracy.

Wykorzystanie zaawansowanych technik komputerowych daje praktycznie nieograniczone możliwości wizualizacji zjawisk i procesów. Laboratorium Metod Modelowania i Ergonomii posiada zaplecze sprzętowe i programowe pozwalające na realizację złożonych wizualizacji realizowanych różnymi technikami.

Zastosowanie technik komputerowych daje szerokie możliwości prezentacji wiedzy w zakresie złożonych zagadnień inżynierskich jak i procesów naturalnych, których prezentacja w warunkach rzeczywistych jest niemożliwa, niebezpieczna lub nieopłacalne. Doskonałym przykładem zastosowania oferowanych rozwiązań jest opracowywanie materiałów szkoleniowych w oparciu o ustalenia komisji powypadkowych. Pozwala to wiarygodną prezentację przebiegu zdarzeń wypadkowych.

Oferujemy opracowywanie materiałów multimedialnych w postaci:

  • Filmów przygotowanych w oparciu o rejestrację wideo z elementami animacji komputerowej

  • Filmy przygotowane w formie animacji komputerowej (z zastosowaniem technik motion captures do nadawania ruchu modelom sylwetek ludzkich).

  • Filmy przygotowywane w całości w oparciu o rejestrację wideo.

ZALETY

  • Możliwość prezentowania złożonych zagadnień technicznych oraz wizualizacji procesów technologicznych.
  • Prezentowanie przebiegu zdarzeń wypadkowych oraz działań zapobiegawczych – profilaktyką, prawidłowe sposoby realizacji pracy, dobre praktyki.
  • Doskonałe rozwiązanie ułatwiające przyswojenie wiedzy oraz pozwalające na zwiększenie zainteresowania i zaangażowania w szkolenia.

NAGRODY

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Poprawy Warunków Pracy za opracowanie pt.: Wykonanie prezentacji multimedialnych (animacji komputerowych) dotyczących źródeł potencjalnych zagrożeń występujących w KWK „Brzeszcze-Silesia”.

WDROŻENIA

Filmy opracowane w ITG KOMAG znalazły zastosowanie u większości polskich producentów węgla  oraz w innych gałęziach przemysłu. Od 2006 w Laboratorium Metod Modelowania i Ergonomii opracowano ponad 110 filmów szkoleniowych obejmujących swoim zakresem rekonstrukcje wypadków, instruktaże stanowiskowe, materiały opisujące sposoby realizacji czynności roboczych oraz multimedialne instrukcje obsługi

Filmy szkoleniowe pod nazwą „Zagrożenia występujące w górnictwie” znalazły się jako dodatek do Trybuny Górniczej z dnia 22.11.2012r.

PUBLIKACJE

  • JASZCZYK Ł., WOŁCZYK W., LESISZ R., ROZMUS M., MICHALAK D.: Konkursy wiedzy z BHP w samokształceniu pracowników zakładów górniczych. Eduk. Ustawicz. Doros. 2015 nr 2 s. 122-133, ISSN 1507-6563.
  • WOŁCZYK W., JASZCZYK Ł., MICHALAK D.: Narzędzia informatyczne rozpowszechniające znajomość przepisów regulujących bezpieczne warunki pracy. Materiały na konferencję: XVIII Międzynarodowa Szkoła Komputerowego Wspomagania Projektowania, Wytwarzania i Eksploatacji, t.2, Szczyrk, 12-16 maja 2014 s. 351-358, ISBN 978-83-7938-015-2; ISBN 978-83-7938-017-6
  • MICHALAK D.: Upowszechnianie informacji o bezpiecznych metodach pracy. Masz. Gór. 2013 nr 1 s. 34-37, ISSN 0209-3693
  • MICHALAK D., LESISZ R.: Innowacyjne formy szkolenia pracowników zakładów górniczych. Mechanik 2013 nr 7 s. 403-409, ISSN 0025-6552
  • WINKLER T., BOJARA S., CHUCHNOWSKI Ł., JASZCZYK Ł., MICHALAK D.: Wizualizacje komputerowe zagrożeń naturalnych występujących w podziemnych zakładach górniczych. Materiały na konferencję: KOMEKO 2007 "Zarządzanie środowiskiem w aspekcie zrównoważonego rozwoju terenów uprzemysłowionych", Szczyrk, 20 22.03.2007 s. 215 222.
  • WINKLER T.: Zastosowanie metod modelowania i wizualizacji w kształtowaniu bezpieczeństwa pracy w górnictwie. Materiały na konferencję: I Seminarium naukowo techniczne Zintegrowanego Instytutu Naukowo Technologicznego, ZINT Paliwa Bezpieczeństwo Środowisko, Katowice, 26.10.2005 s. 1 10.
  • WINKLER T., MICHALAK D., BOJARA S., CHUCHNOWSKI W.: Zastosowanie komputerowych metod modelowania, wizualizacji i symulacji w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie. Materiały na konferencję: Problemy Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Polskim Górnictwie "Szkolenie, socjologia i psychologia pracy czynniki kształtujące bezpieczeństwo i higienę pracy", Mysłowice, 1 2 kwietnia 2004 s. aneks (9 s. nienumerowanych).

 

 


 

OPIS

Analizy ergonomiczne pozwalają na ocenę jakości ergonomicznej maszyn oraz stanowisk pracy. Oferujemy analizy w zakresie obowiązujących wymagań dotyczących:

  • prawidłowego rozmieszczenia elementów sterowniczych; uwzględniona zostaje strefa wygody oraz strefa zasięgu (zgodnie z PN-EN ISO 6682:2009E),

Strefy wygody i zasięgu w odniesieniu do elementów sterowniczych.
Analiza dla przypadku dwóch i jednego manipulatora; model 95. centylowy


Strefa wygody (oznaczona zielonym kolorem) i strefa zasięgu (oznaczona żółtym kolorem) w odniesieniu do elementów sterowniczych

  • prawidłowego rozmieszczenia wskaźników, z uwagi na pole widzenia operatora maszyny (zgodnie z PN-EN 894-1),
  • odpowiedniego pola widzenia (zgodnie z PN-EN 894-1) podczas wykonywania czynności operatorskich.

Wyznaczony zostaje także współczynnik dyskomfortu, który pozwala zidentyfikować czy wykonywanie poszczególnych czynności odbywa się w warunkach wygody pracownika oraz czy potencjalnie mogą one spowodować dolegliwości i choroby jego układu mięśniowo-szkieletowego.


Współczynnik dyskomfortu określony dla nóg i ramion kierowcy lokomotywy podczas jazdy do tyłu: a) współczynnik dyskomfortu nóg kierowcy lokomotywy – model 95. centylowy, b) współczynnik dyskomfortu ramion kierowcy lokomotywy – model 95. centylowy

Przeprowadzenie analiz ergonomicznych wymaga dysponowania trójwymiarowym modelem badanego obiektu (maszyny, stanowiska pracy). Taki model można utworzyć zarówno dla obiektu, który już fizycznie istnieje, jak i dla obiektu, który jest w fazie projektowania (jest opisany dokumentacją konstrukcyjną). Dlatego prezentowane analizy ergonomiczne mogą zostać przeprowadzone:

  • w ramach diagnozy ergonomicznej – w celu oceny jakości ergonomicznej rzeczywistych maszyn i stanowisk pracy oraz dostarczenie wskazań, czy i jakie istnieją nieprawidłowości w zakresie spełnienia wymagań ergonomicznych,
  • w ramach projektowania – aby zagwarantować, że rozwiązanie konstrukcyjne danego obiektu zostanie opracowane z uwzględnieniem wymagań ergonomicznych.

Oferujemy realizację analiz ergonomicznych:

  • z zastosowaniem trójwymiarowych modeli obiektów otrzymanych od klienta,
  • z zastosowaniem trójwymiarowych modeli obiektów, które opracujemy, na podstawie dokumentacji dostarczonej przez klienta.

Zapraszamy klientów przemysłowych do korzystania z naszych usług, jak również partnerów naukowych do współpracy w ramach projektów i przedsięwzięć naukowo-badawczych.

ZALETY ROZWIĄZANIA

  • Możliwość zaprojektowania obiektów spełniających obowiązujące wymagania ergonomiczne. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”: przeprowadzenie analizy ergonomicznej na etapie projektowania maszyn i stanowisk pracy jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż konieczność późniejszego korygowania maszyn i stanowisk pracy, z uwagi na stwierdzone nieprawidłowości dotyczące ich jakości ergonomicznej.
  • Możliwość identyfikacji nieprawidłowości ergonomicznych w konstrukcji istniejących obiektów oraz wyboru odpowiedniej koncepcji ich usunięcia. Analiza ergonomiczna pozwala określić, czy i jakie niedopełnienie wymagań ergonomicznych zaistniało w istniejącym obiekcie. Ponadto pozwala w środowisku komputerowym zbadać i porównać warianty rozwiązań mających na celu skorygowanie zaistniałej sytuacji.
  • Możliwość przeprowadzenia analizy ergonomicznej bez konieczności pozyskania od klienta gotowych modeli badanego obiektu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie tworzenia trójwymiarowych modeli obiektów (w tym złożonych maszyn i systemów) na podstawie rysunkowej dokumentacji konstrukcyjnej i/lub rejestracji fotograficznej.

WDROŻENIA

Metoda opracowana w Laboratorium Metod Modelowania i Ergonomii z powodzeniem stosowana jest w procesie projektowania nowych rozwiązań konstrukcyjnych, jak i podczas modernizacji istniejących konstrukcji. Metoda jest standardowo stosowana we wszystkich nowych rozwiązaniach maszyn samojezdnych  projektowanych w ITG KOMAG.

PUBLIKACJE

  • MICHALAK D.: Ocena rozwiązań konstrukcyjnych maszyn i urządzeń górniczych w świetle kryterium ergonomicznego. Mechanik 2013 nr 7 s. 393-401, ISSN 0025-6552.
  • SZEWERDA K., WOŁCZYK W., TOKARCZYK J., MICHALAK D.: Odtwarzanie relacji człowiek - maszyna - środowisko w wirtualnym środowisku pracy. Masz. Gór. 2013 nr 4 s. 3-9, ISSN 0209-3693.
  • PIECZORA E., MICHALAK D., TOKARCZYK J., SUFFNER H., BUDZYŃSKI Z.: Poprawa bezpieczeństwa funkcjonowania kopalnianej kolei podziemnej efektem współpracy ITG KOMAG i firmy Energo-Mechanik sp. z o.o. Materiały na konferencję: XXII Szkoła Eksploatacji Podziemnej 2013, Kraków, 18-22 lutego 2013 s. 1-10
  • WINKLER T., TOKARCZYK J., MICHALAK D.: Safety related engineering tasks in the lifecycle of mining machinery and equipment. Materiały na konferencję: 23rd World Mining Congress, Montreal, 11-15 August 2013 s. 9 nienumerowanych, ISBN 978-1-926872-15-5.
  • MICHALAK D., ROZMUS M., WINKLER T.: Shaping of working conditions using ICT technology. Handbook of Loss Prevention Engineering, vol. 1, Edited by Joel M. Haight, Viley-VCH Verlag GmbH & Co. KGaA, Weinheim 2013 s. 423-443; 1,30 ark. wyd., ISBN 978-3-527-32995-3.
  • WINKLER T., TOKARCZYK J., MICHALAK D.: Virtual working environment. Handbook of Loss Prevention Engineering, vol. 1, Edited by Joel M. Haight, Viley-VCH Verlag GmbH & Co. KGaA, Weinheim 2013 s. 393-421; 1,80 ark. wyd., ISBN 978-3-527-32995-3.
  • WINKLER T., DUDEK M., CHUCHNOWSKI W., MICHALAK D., TOKARCZYK J.: Kształtowanie bezpiecznych warunków pracy podwieszonych i spągowych kolejek podziemnych. Materiały na konferencję: XX Szkoła Eksploatacji Podziemnej 2011, Kraków, 21-25 lutego 2011 s. 1165-1174.
  • WINKLER T., MICHALAK D., JASZCZYK Ł.: The use of visualization of risk factors in creation of work safety. Materiały na konferencję: MPES 2009, Eighteenth International Symposium on Mine Planning & Equipment Selection, Banff, Alberta, Canada, November 16-19, 2009. Int. J. Min. Reclam. Environ. 2009 nr Special Issue s. 834-842.
  • WINKLER T., MICHALAK D.: Partycypacyjny tryb planowania montażu maszyn górniczych pod ziemią. Prz. Mech. 2009 nr 7-8 s. 50-54.