INSTYTUT TECHNIKI GÓRNICZEJ KOMAG

Instytut Badawczy

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna KOMEKO Przemysł przyjazny dla środowiska

 

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji
i Nauki w ramach Programu „Doskonała nauka II”

 

 

Tytuł projektu

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna KOMEKO Przemysł przyjazny dla środowiska

   

Nr Umowy

Umowa nr KONF/SN/0223/2023/01

Cel projektu

Podstawowym celem Konferencji jest aktywna dyskusja oraz wymiana doświadczeń w zakresie działań na rzecz budowy zeroodpadowej gospodarki, m.in. poprzez budowę zerodpadowych i zeroemiesyjnych zakładów przeróbczych czy też circular economy pierwiastków ziem rzadkich, które znajdują się  w odpadach z elektrowni. Podczas Konferencji znaczna część dyskusji będzie poświęcona rozwiązaniom wspierającym transformację energetyczną wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii oraz scenariuszom zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego. Jest to zgodne z założeniami Sprawiedliwej Transformacji, jak i polityką Zielonego Ładu.
Celem Konferencji jest uświadomienie uczestników Konferencji, że odpady powstające w czasie eksploatacji i wzbogacania węgla stanowią nadal istotny problem ekologiczny przede wszystkim dla Śląska, ale też uświadomienie, że odpady te mogą ulec przetworzeniu w produkt użyteczny dla gospodarki. Niezwykle istotnym jest więc zagwarantowanie powrotu do gospodarki odzyskanego materiału, który tym samym utraci status odpadu.

Krótki opis projektu

Podstawowym celem Konferencji jest aktywna dyskusja oraz wymiana doświadczeń w zakresie działań na rzecz budowy zeroodpadowej gospodarki, m.in. poprzez budowę zeroodpadowych i zeroemisyjnych zakładów przeróbczych czy też circular economy pierwiastków ziem rzadkich, które znajdują się w odpadach z polskiej elektrowni. Podczas Konferencji znaczna część dyskusji będzie poświęcona rozwiązaniom wspierającym transformację energetyczną wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii oraz scenariuszom zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego.

Przeprowadzone zostaną dwa panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości nt. ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań inżynierskich będących oznaką świadomego podejścia do oceny wpływu, jaki społeczeństwo wywiera na środowisko naturalne oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju i Europy.

Wartość projektu

96 133,33 PLN

Wkład środków publicznych

86 520,00 PLN

Okres realizacji projektu:

listopad 2023 – lipiec 2024

Kierownik Projektu

Lilianna Stańczak

Polecamy