Slide One
Slide One - copy
Slide One - copy - copy
BANNER1.png

 

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji
i Nauki w ramach Programu „Doskonała nauka II”

 

 

Tytuł projektu

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna KOMEKO Przemysł przyjazny dla środowiska

   

Nr Umowy

Umowa nr KONF/SN/0223/2023/01

Cel projektu

Podstawowym celem Konferencji jest aktywna dyskusja oraz wymiana doświadczeń w zakresie działań na rzecz budowy zeroodpadowej gospodarki, m.in. poprzez budowę zerodpadowych i zeroemiesyjnych zakładów przeróbczych czy też circular economy pierwiastków ziem rzadkich, które znajdują się  w odpadach z elektrowni. Podczas Konferencji znaczna część dyskusji będzie poświęcona rozwiązaniom wspierającym transformację energetyczną wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii oraz scenariuszom zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego. Jest to zgodne z założeniami Sprawiedliwej Transformacji, jak i polityką Zielonego Ładu.
Celem Konferencji jest uświadomienie uczestników Konferencji, że odpady powstające w czasie eksploatacji i wzbogacania węgla stanowią nadal istotny problem ekologiczny przede wszystkim dla Śląska, ale też uświadomienie, że odpady te mogą ulec przetworzeniu w produkt użyteczny dla gospodarki. Niezwykle istotnym jest więc zagwarantowanie powrotu do gospodarki odzyskanego materiału, który tym samym utraci status odpadu.

Krótki opis projektu

Podstawowym celem Konferencji jest aktywna dyskusja oraz wymiana doświadczeń w zakresie działań na rzecz budowy zeroodpadowej gospodarki, m.in. poprzez budowę zeroodpadowych i zeroemisyjnych zakładów przeróbczych czy też circular economy pierwiastków ziem rzadkich, które znajdują się w odpadach z polskiej elektrowni. Podczas Konferencji znaczna część dyskusji będzie poświęcona rozwiązaniom wspierającym transformację energetyczną wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii oraz scenariuszom zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego.

Przeprowadzone zostaną dwa panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości nt. ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań inżynierskich będących oznaką świadomego podejścia do oceny wpływu, jaki społeczeństwo wywiera na środowisko naturalne oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju i Europy.

Wartość projektu

96 133,33 PLN

Wkład środków publicznych

86 520,00 PLN

Okres realizacji projektu:

listopad 2023 – lipiec 2024

Kierownik Projektu

Lilianna Stańczak

 

Instytut Techniki Górniczej KOMAG w celu promowania najnowszych osiągnięć i innowacyjnych rozwiązań organizuje cyklicznie dwie konferencje:

Celem konferencji jest przegląd kierunków rozwoju systemów przeróbczych surowców mineralnych z uwzględnieniem relacji człowiek – maszyna – środowisko. Konferencja KOMEKO to okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń dotyczących wykorzystania innowacyjnych technik i technologii, jak również prezentacji oferty producentów maszyn i urządzeń.

www.komeko.komag.eu

   

Celem konferencji jest prezentacja najnowszych osiągnięć naukowych, badawczych i technicznych w dziedzinie nowoczesnego górnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie wykorzystania innowacyjnych technik i technologii jak i rozwiązań zielonych, praktycznych dla biznesu i mieszkańców Śląska.

Mając na względzie zmieniającą się rzeczywistość, kolejny rok formuła Konferencji KOMTECH traktująca głównie o nowych technologiach mechanizacyjnych górnictwa została wzbogacona o zagadnienia związane z działaniami na rzecz wykorzystania terenów pogórniczych.

www.komtech.komag.eu

 

W dniach od 5 do 7 grudnia 2022 r.w Lublinie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Bioróżnorodność a zrównoważona transformacja regionów przemysłowych i bezpieczeństwo energetyczne”, dofinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała Nauka” – moduł: wsparcie konferencji naukowych. Konferencja została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Głównym celem konferencji była promocja zrównoważonego myślenia o pozyskiwaniu surowców krytycznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz rozwiązań pozwalających na bezinwazyjne dla natury zagospodarowanie terenów przemysłowych, które powstały w wyniku eksploatacji surowców energetycznych.

www.bioroznorodnosc.komag.eu

 

Projekt realizowany w ramach programu „Doskonała nauka”, ustanowionego na podstawie art. 376 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 poz. 478, 619 i 1630), dofinansowany ze środków budżetu państwa

 

Tytuł projektu

Międzynarodowy Kongres Naukowo-Techniczny "Bezpieczeństwo Energetyczne a Sprawiedliwa Transformacja"

   

Nr Umowy

Umowa nr DNK/SN/549758/2022

Cel projektu

Aktualna sytuacja geopolityczna determinowana przez agresję Rosji na Ukrainę cechuje się wielowymiarowością
charakterystyczną dla konfliktu globalnego. Wojna toczy się na wielu różnorodnych płaszczyznach i dla Polski, jak
też dla społeczności europejskiej, narusza przede wszystkimbezpieczeństwo energetyczne. Kluczowe czynniki
zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego zidentyfikowane są na rynkach surowcowych poza naszymi granicami i odzwierciedlają w dynamicznie narastających cenach węgla kamiennego, gazu ziemnego i ropy naftowej, jak też
ograniczonej podaży tych surowców na rynkach. Wojna zdestabilizowała rynki surowcowe, łańcuchy dostaw,
zaburzyła rynki i międzynarodowe przepływy finansowe, wprowadzając wysoki stopień niepewności i brak
gwarancji dostaw.
W konsekwencji już dziś wyraźnie widoczna jest potrzeba, a wręcz konieczność, zredefiniowania polityki
energetycznej państwa w kontekście zmniejszenia zależności od importu surowców, jak też przyspieszenia w
zakresie wdrożenia wielu rozwiązań z pogranicza energetyki konwencjonalnej oraz odnawialnych źródeł energii,
które pozwolą na zwiększenie stabilności energii oraz poprawę elastyczności krajowego systemu
elektroenergetycznego.
Działania te wpisują się rónież w proces Sprawiedliwej Transformacji, który obejmuje oprócz procesu odchodzenia
od wydobycia i zużycia węgla z uwzględnieniem potrzeb i obaw społeczności zamieszkujących regiony węglowe,
także potrzeby firm okołogórniczych oraz wyzwania technologiczne w związku z zamykanymi kopalniami.
Sprawiedliwa Transformacja jest szansą na inwestycje w odnawialne źródła energii oraz kreowanie nowych rynków związanych z zieloną energetyką, magazynowaniem energii czy zrównoważonym transportem.
Dzięki zaproszonym gościom krajowym i zagranicznym, będzie możliwa dyskusja na temat potrzeby zapewnienia
bezpieczeństwa energetycznego i weryfikacji wskaźnika uzależnienia energetycznego od importu surowców
energetycznych połączonego z możliwościami jakie niesie ze sobą dobrze przeprowadzony proces Sprawiedliwej
Transformacji.

Krótki opis projektu

Podstawowym celem Kongresu jest aktywna dyskusja oraz wymiana doświadczeń w zakresie działań na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, rozwiązań wspierających transformację energetyczną wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii oraz scenariuszy zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego.

Aktualna sytuacja geopolityczna determinowana przez agresję Rosji na Ukrainę cechuje się wielowymiarowością charakterystyczną dla konfliktu globalnego. Konflikt toczy się na wielu różnorodnych płaszczyznach, nie tylko w sferze militarnej. Wywołuje on destabilizację wszystkich strategicznych kierunków działalności państw. Stanowi dla Polski, jak też dla społeczności europejskiej, zagrożenie nie tylko militarne, ale i narusza bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Kluczowe czynniki zagrożenia dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego zidentyfikowane są na rynkach surowcowych poza naszymi granicami i odzwierciedlają się w dynamicznie narastających cenach węgla kamiennego, gazu ziemnego i ropy naftowej, jak też ograniczonej podaży tych surowców na rynkach. Konflikt zbrojny zdestabilizował rynki surowcowe, łańcuchy dostaw, zaburzył rynki i międzynarodowe przepływy finansowe, wprowadzając wysoki stopień niepewności i brak gwarancji dostaw.
Podczas Kongresu będzie możliwość nie tylko dyskusji związanej z potrzebą zredefiniowania polityki energetycznej państwa w kontekście zmniejszenia zależności od importu surowców, wykorzystania gazu ziemnego jako paliwa przejściowego, jak też przedstawienia i przyspieszenia w zakresie wdrożenia wielu rozwiązań z pogranicza energetyki konwencjonalnej oraz odnawialnych źródeł energii, które pozwolą na zwiększenie stabilności energetycznej oraz poprawę elastyczności krajowego systemu elektroenergetycznego. Jako, że Kongres zaplanowany jest na 2023 r. będzie on bardzo dobrą możliwością do wymiany doświadczeń krajów europejskich związanych z podjętymi działaniami dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenia wskaźnika uzależnienia od importu surowców energetycznych.

Wartość projektu

325 477,00 PLN

Wkład środków publicznych

292 020,00 PLN

Okres realizacji projektu:

styczeń 2023 – grudzień 2023

Kierownik Projektu

Lilianna Stańczak

 

 

Projekt realizowany w ramach programu „Doskonała nauka”, ustanowionego na podstawie art. 376 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 poz. 478, 619 i 1630), dofinansowany ze środków budżetu państwa

 

Tytuł projektu

„Bioróżnorodność a zrównoważona transformacja regionów przemysłowych i bezpieczeństwo energetyczne”

   

Nr Umowy

Umowa nr DNK/SN/551023/2022

Cel projektu

Prezentowane w trakcie Konferencji wystąpienia będą promować zrównoważone myślenie o pozyskiwaniu
krytycznych, z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju, surowców, jednocześnie uzasadniając
konieczność prowadzenia transformacji energetycznej całych regionów kraju.
Promują rozwiązania pozwalające, bezinwazyjnie dla natury, zagospodarować tereny przemysłowe, powstałe jako
efekt eksploatacji surowców energetycznych, między innymi na potrzeby systemowego magazynowania energii i
potencjału przyrodniczego, stanowiącego podstawę świadczenia usług ekosystemowych przez otwarte przestrzenie siedlisk oligotroficznych w gęsto zaludnionych terenach miejsko-przemysłowych.
Zasadniczy cel projektu jest zgodny z najnowszą Polityką Energetyczną Polski, która bardzo silnie akcentuje
konieczność uwzględnienia technologii magazynowania energii w nowych rozwiązaniach systemowych uznając,
że jest to warunek niezbędny dla stabilnego i efektywnego funkcjonowania sieci energetycznej oraz Krajowego
Systemu Energetycznego z uwzględnieniem inwestycji z zakresu OZE.
Celem Konferencji jest popularyzacja, również na arenie międzynarodowej, najlepszych praktyk efektownego
zrównoważonego górnictwa lubelskiego w kierunku wypracowania modelu kopalni zeroemisyjnej poprzez
systemowe magazynowanie energii i wzmacnianie usług ekosystemowych dla całego regionu.

Krótki opis projektu

Zaplanowana w dniach od 5 do 7 grudnia 2022 r. Konferencja, z dwoma uzupełniającymi się Sesjami, ma pokazać, że racjonalna gospodarka zasobami złóż w europejskich kopalniach winna rządzić się zrównoważonymi zasadami rozwoju zwłaszcza w kwestiach przyrodniczych podstaw ochrony środowiska.
Jest to bardzo istotne w związku z tym, iż strategia pozyskiwania surowców mineralnych winna charakteryzować się długoterminowym, holistycznym oraz dynamicznym podejściem do rozwoju eksploatacji, tj. takim modelem, który będzie uwzględniać zmiany zachodzące w otoczeniu przyrodniczym i społecznym, w tym zmiany globalne np. zmiany klimatyczne. Dlatego planowanie produkcji, a zwłaszcza stosowane do jego realizacji najnowocześniejszych rozwiązań przemysłu 4.0 winno stanowić odpowiedź na te wyzwania, czyli odejście od filozofii „business as usual”.
Jednak na poziomie strategicznego zarządzania operacyjnego należy już dziś efektywnie zarządzać bieżącym oddziaływaniem na otoczenie, tj. zapewnić poprawne funkcjonowanie wszystkich systemów, a w efekcie bezpieczeństwo środowiskowe. Jednocześnie wszystkie te systemy, wraz z modelem biznesowym, muszą ewoluować w stronę rozwiązań jeszcze efektywniejszych i zgodnych z filozofią zrównoważonego rozwoju, rozumianego, jako zasoby przyrodnicze - natural capital, których niedoścignione zdolności adaptacyjne i samoregulacyjne powinny być szczegółowo identyfikowane i wzmacniane.
Konferencja zaplanowana jest w Lublinie, ponieważ LW Bogdanka jest jedną z najefektywniejszych na świecie i w Polsce kopalnią węgla kamiennego. Jest to kopalnia inna niż wszystkie, zbudowana w zgodzie z naturą, współistniejąca z nią na jednym z najpiękniejszych regionów Polski, wyznacza nowe kierunki rozwoju branży w zgodzie z fundamentami gospodarki 4.0. Kopalnia na wskroś nowoczesna, wykorzystująca światowe rozwiązania techniczne, swoją efektywnością zadziwia cały świat górniczy, a działaniami pro środowiskowymi nieinwazyjnie stymuluje rozwój całego regionu.
LW Bogdanka, jako pierwsza postawiła na cyfrowe planowanie produkcji górniczej i zrównoważone górnictwo wzmacniające tym samym bioróżnorodność oraz współistnienie z przyrodniczymi bio-geochemicznymi
podstawami procesów środowiskowych.

Wartość projektu

238 246,87 PLN

Wkład środków publicznych

213 655,50 PLN

Okres realizacji projektu:

sierpień 2022 – luty 2023

Kierownik Projektu

Lilianna Stańczak

 

Projekt realizowany w ramach programu „Doskonała nauka”, ustanowionego na podstawie art. 376 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 poz. 478, 619 i 1630), dofinansowany ze środków budżetu państwa

 

Tytuł projektu

„Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Sprawiedliwa Transformacja Terenów Pogórniczych”

   

Nr Umowy

Umowa nr DNK/SP/514286/2021

Cel projektu

Celem konferencji jest aktywna dyskusja oraz wymiana doświadczeń w zakresie działań na rzecz Sprawiedliwej Transformacji regionu Śląska oraz zapoznanie się z doświadczeniami ekspertów z krajów, które w minionym okresie przechodziły działania transformacyjne związane z wygaszaniem górnictwa.

Udział w Konferencji zagranicznych prelegentów pozwoli na wymianę doświadczeń krajów europejskich w zakresie ograniczenia produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego i brunatnego zgodnie z wytycznymi Zielonego Ładu.

Konferencja ma również na celu stworzenie szansy przedsiębiorcom specjalizującym się w produkcji maszyn i urządzeń górniczych w nawiązaniu kontaktów ze wschodzącymi rynkami górniczymi, umożliwiając tym samym transfer techonologii oraz eksport maszyn i urządzeń. Niezbędnym jest też wskazanie możliwości wsparcia działań

eksportowych przez Państwo lub organizacje samorządowe i fundusze inwestycyjne.

Krótki opis projektu

Konferencję zaplanowano w dniach 10-12 października 2022 r.

Przewiduje się udział 100 specjalistów, w tym nie mniej niż 30 zagranicznych. W trakcie Konferencji zostanie wygłoszonych co najmniej 20 referatów zamawianych. Przeprowadzone zostaną również panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych Gości.

Organizatorem Konferencji jest Instytut Techniki Górniczej KOMAG, a współorganizatorem Hydraulics and Pneumatics Research Institute INOE 2000-IHP

Konferencja dotyczyć będzie Sprawiedliwej Transformacji w wielu aspektach. Zaproszeni goście będą dyskutować zarówno o skutkach społecznych transformacji, na temat ekonomicznego aspektu

działalności firm współpracujących z górnictwem oraz wyzwaniach technologicznych w zamykanych kopalniach. Podczas konferencji zostaną omówione możliwości przeobrażania zamykanych zakładów

górniczych w przedsiębiorstwa wytwarzające i magazynujące zieloną energię.

Transformacja europejskiej gospodarki w kierunku bardziej zielonej i przyjaznej klimatowi jest jednym z najważniejszych zadań, jakie określiła Unia Europejska. Stanowi to jednak szczególne duże wyzwanie dla regionów górniczych i chodzi zarówno o wyzwania technologiczne, jak i społeczne czy ekonomiczne. Proces transformacji obejmuje także likwidację infrastruktury wyrobisk dołowych oraz

zabudowy powierzchniowej, a także szereg niezbędnych działań zmierzających do restytucji środowiska naturalnego i zabezpieczenia obszaru kopalni przed zagrożeniami, które mogą występować po zakończeniu eksploatacji.

Wartość projektu

299 430,00 PLN

Wkład środków publicznych

269 487,00 PLN

Okres realizacji projektu:

lipiec 2021 – grudzień 2022

Kierownik Projektu

Lilianna Stańczak

 

Polecamy