Slide One
Slide One - copy
Slide One - copy - copy
BANNER1.png

DynGOSP

                           

 

Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Strategicznego
Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” - GOSPOSTRATEG

                                            

 

 

Tytuł projektu:

"Dynamiczne zarządzanie zapotrzebowaniem, produkcją, gospodarką zasobami i logistyką dystrybucji węgla kamiennego w gospodarce realizującej dekarbonizacyjny miks energetyczny"

Akronim:

DynGOSP

Krótki opis projektu:

 

Przedmiotem projektu jest opracowanie kompleksowego systemu zarządzania węglem kamiennym w relacji od złoża do odbiorcy w pespektywie 2050 r., w tym m.in.:

  • określenie źródeł jego pozyskania przede wszystkim z własnych zasobów węgla, których wielkość zostanie określona według standardu JORC Code,
  • określenie wielkości produkcji węgla i logistyki dystrybucji zapewniającej dostarczenie węgla dla energetyki przemysłowej, producentów ciepła sieciowego, sektora usługowego, transportu
    i indywidualnych odbiorców.

Realizacja powyższych zadań jest niezwykle istotna w obliczu podjętych przez Polskę decyzji o rezygnacji z importu węgla kamiennego z Rosji, a także kontynuacji transformacji energetycznej. Opracowanie będzie zawierać opis istotnych czynników określających skalę zapotrzebowania na węgiel kamienny poprzez pryzmat popytu w istniejącej strukturze paliwowo-energetycznej, jak też w perspektywie czasowej zmienianej regulacjami prawnymi i środowiskowymi. Wielkość zapotrzebowania będzie poddana weryfikacji z punktu widzenia zdolności produkcyjnej kopalń w powiązaniu z wielkościami określonymi
w dynamicznej bazie zasobowej.

Końcowym produktem projektu będzie budowa pilota systemu dynamicznego zarządzania popytem na węgiel o określonej jakości, możliwościami produkcji w kopalniach na bazie własnych zasobów oraz logistyką dystrybucji węgla kamiennego.

Cel projektu:

Celem projektu jest wdrożenie strategicznego zarządzania zapotrzebowaniem, produkcją, gospodarką zasobami i logistyką dystrybucji węgla kamiennego
w realizacji dekarbonizacyjnego miksu energii. Stworzenie mechanizmu zarządzania węglem kamiennym w relacji od złoża do odbiorcy jest wręcz nakazem chwili, czego potwierdzeniem jest aktualna sytuacja i tempo transformacji energetycznej, jak też prognozy zapotrzebowania. Realizacja projektu wpisuje się w cele szczegółowe PEP2040, które obejmują cały łańcuch dostaw energii – od pozyskania surowców, przez wytwarzanie i dostawy energii (przesył i rozdział), aż po sposób jej wykorzystania i sprzedaży. W szczególności realizuje zapisy celu szczegółowego nr 1 - Optymalne wykorzystanie własnych surowców energetycznych. Po raz pierwszy podjęte zostaną działania na rzecz strategicznego zarządzania węglem kamiennym, głównym składnikiem miksu energetycznego od złoża poprzez produkcję do jego odbiorców - użytkownika z uwzględnieniem zapotrzebowania i logistyki dystrybucji.

Planowane efekty:

Nowością projektu jest stworzenie nowatorskiego podejścia do kompleksowego zarządzania węglem kamiennym w relacji od złoża do odbiorcy w pespektywie roku 2050.

Zaplanowana w projekcie analiza zdolności wydobywczych kopalń
z wykorzystaniem szerokiej analizy ciągów produkcyjnych kopalń i analizy ekonomicznej da odpowiedź, które z kopalń będą realizować zapotrzebowanie na węgiel w oparciu o dynamicznie zmieniającą się bazę zasobową kreowaną kosztami i ceną węgla na rynku. Tak rozumiana formuła została określona jako dynamiczna baza zasobowa węgla kamiennego (DBZ). Dla jej zdefiniowania opracowana zostanie metodologia ekonomicznej oceny zasobów.

Działania prowadzone w ramach projektu umożliwią właściwą ocenę potencjału zasobowego złóż węgla kamiennego oraz usprawnienie procesów planistycznych. Będzie to możliwe poprzez planowanie produkcji w polach eksploatacyjnych ze świadomością złożoności i uciążliwości warunków geologicznych
i górniczych oraz wynikających z tego konsekwencji ekonomicznych.

Opracowany zostanie model zarządzania strumieniem urobku w Zakładzie Mechanicznej Przeróbki Węgla w oparciu o założenie maksymalizacji uzysku węgla o wymaganych parametrach jakościowych i tym samym redukcji odpadów przeróbczych a także minimalizacji odpadów przeróbczych poprzez odzysk surowców budowlanych i chemicznych w ujęciu skonkretyzowanych strumieni surowcowych.

Istotną częścią projektu będzie opracowanie koncepcji zautomatyzowanej i ciągłej inwentaryzacji zwałów i hałd. Zostanie zbudowany zintegrowany system monitorowania zwałów węgla kamiennego oraz obiektów przeznaczonych do składowania stałych odpadów wydobywczych na powierzchni ziemi poprzez wykorzystanie technologii IoT oraz nowoczesnych technologii obrazowania za pośrednictwem bezzałogowych statków powietrznych.

Efektem końcowym projektu będzie pilot systemu dynamicznego zarządzania zapotrzebowaniem, produkcją, gospodarką zasobami i logistyką dystrybucji węgla kamiennego w gospodarce realizującej dekarbonizacyjny miks energetyczny na bazie produktów opracowanych w projekcie. Model ten będzie wyznaczać punkty dystrybucyjne, w których magazynowany będzie węgiel kamienny w podziale na asortyment oferowany na rynku (zgodnie z opracowaną klasyfikacją węgla kamiennego). Wyznaczane punkty dystrybucyjne będą na tej podstawie wprowadzane do pilotowego systemu dynamicznego zarządzania popytem na węgiel o określonej jakości, możliwościami produkcji w kopalniach na bazie własnych zasobów oraz logistyką dystrybucji węgla kamiennego.

Wartość projektu

7 074 317,50 zł

Wkład ze środków publicznych – dotacja celowa

7 051 817,50 zł

Okres realizacji projektu:

2023-2026


Projekt realizowany w ramach konsorcjum, w skład którego wchodzą następujące podmioty:

 

Polecamy