Slide One
Slide One - copy
Slide One - copy - copy
baner.jpeg

H2GEO – Nowa technologia wytwarzania wodoru i kompozytów geopolimerowych z odpadów pogórniczych


Projekt dofinansowany z budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych
w ramach programu pod nazwą „Projekty Międzynarodowe Współfinansowane”

 

 

Tytuł projektu:

(Nazwa zadania)

Nowa technologia wytwarzania wodoru i kompozytów geopolimerowych z odpadów pogórniczych

Akronim:

H2GEO – Projekt 101112386

Krótki opis projektu:

 

Celem projektu jest opracowanie kompleksowej technologii zagospodarowania hałd pokopalnianych w myśl gospodarki obiegu zamkniętego. Projekt zakłada wykorzystanie wydzielonych frakcji mineralnych i popiołów lotnych do produkcji kompozytów geopolimerowych oraz frakcji energetycznych do pozyskania wodoru na drodze zgazowania.

Opracowane w ramach projektu technologie przetwarzania odpadów pogórniczych umożliwią stopniową likwidację istniejących składowisk przy maksymalnym wykorzystaniu składowanych tam odpadów. Pomysł jest zatem spójny z wizją gospodarki o obiegu zamkniętym, w której odpady powstałe na etapie produkcji można poddać recyklingowi i tym samym stać się zasobem.

Najważniejszym działaniem w projekcie będzie opracowanie nowej technologii przerobu odpadów mineralnych i popiołów lotnych z wykorzystaniem (utylizacją) CO2 do produkcji kompozytów geopolimerowych. Uniwersalność technologii umożliwi jej zastosowanie w innych krajach UE, gdzie składowiska odpadów kopalnianych powodują problemy środowiskowe i społeczne. Prace w tym zakresie zostaną wsparte analizą LCA i określeniem sposobów wykorzystania wytworzonych kompozytów.

Projekt określi kierunki zagospodarowania frakcji energetycznej wydzielonej z odpadów. Prowadzone będą badania mające na celu opracowanie efektywnej metody produkcji wodoru z gazu syntezowego otrzymywanego w wyniku zgazowania frakcji węglonośnych.

W celu uzyskania wysokiej jakości surowców z odpadów kopalnianych do dalszego przetwarzania, na podstawie analizy możliwości zastosowania wybranych procesów wzbogacania oraz przeprowadzonych badań laboratoryjnych opracowana zostanie koncepcja i dokumentacja mobilnego systemu segregacji odpadów kopalnianych. Opracowana jednostka mobilna będzie wyposażona w innowacyjny system sterowania, który umożliwi bardzo efektywną separację odpadów. Proces ten zagwarantuje uzyskanie wysokiej jakości produktów ekologicznych.

Zostanie utworzona baza danych, w której zostaną zarejestrowane wszystkie istotne, zmierzone i obliczone parametry uzyskane w trakcie całego Projektu. System ten będzie prowadził ciągłą archiwizację odpowiednich danych pomiarowych i obliczeniowych z projektu (składy, parametry itp.).

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych procesu wzbogacania odpadów wydobywczych oraz właściwości fizykochemicznych i mechanicznych produktów wzbogacania zostaną określone także inne kierunki zagospodarowania odpadów wydobywczych. Przeanalizowane zostaną możliwości wykorzystania odpadów z procesu wzbogacania jako materiałów budowlanych i drogowych, w inżynierii środowiska i górnictwie, rolnictwie i rekultywacji gruntów.

Określone zostaną ekonomiczne, ekologiczne, społeczne i prawne aspekty opracowanej technologii przetwarzania hałd w zakresie wytwarzania kompozytów geopolimerowych i wodoru z odpadów kopalnianych.

Wartość projektu:

(całkowita wartość zadania)

3 075 649 PLN

Wkład środków publicznych:

(wartość dofinansowania)

1 107 232 PLN

Okres realizacji:

lipiec 2023 – czerwiec 2026

Strona projektu:

https://h2geo.komag.eu/

Projekt realizowany w ramach konsorcjum, w skład którego wchodzą następujące podmioty:

Koordynator:

Partnerzy:

Polecamy