baner.jpeg

KOMTECH 2012

Image

Praca zbiorowa                                                                                                
Monografia                                                                                                                     

ISBN  978-83-60708-67-5
                                                            

Prezentowana problematyka monografii, odzwierciedla wyniki działań na rzecz innowacyjności z zakresu badań stosowanych, którą zawarto w dziewięciu rozdziałach. W pierwszych trzech przedstawiono zagadnienia bezpieczeństwa pracy w górnictwie w aspekcie współpracy jednostek nauki i przemysłu z Wyższym Urzędem Górniczym oraz oceny potencjalnych zagrożeń, kształtowania kompetencji pracowników kopalń i aspekty eksploatacji wyciągów szybowych. Kierunki rozwoju górniczych systemów mechanizacyjnych omówiono w rozdziale czwartym, na przykładzie wdrażanych w polskich kopalniach węgla kamiennego kompleksów ścianowych.

Prezentowane wdrożenia wskazują na stale postępujący proces automatyzacji, z zastosowaniem nowoczesnych układów sterowania, który w istotnym stopniu wpływa na efektywne wykorzystanie potencjału technicznego.
W rozdziale piątym zaprezentowano zagadnienia zasilania i sterowania sekcjami obudowy zmechanizowanej, podstawowego elementu ścianowego systemu eksploatacji pokładów węgla, zapewniającego bezpieczeństwo pracy. Wspomniana tematyka tworzenia rozwiązań dla automatyzacji procesów wydobywczych, z zastosowaniem rozwiązań mechatronicznych, stanowi treść szóstego rozdziału. System sterowania rozproszonego, zintegrowany monitoring, rozwiązania telekomunikacyjne oraz technologie sensorowe, to tylko część problematyki podejmowanej w ośrodkach naukowych i przemysłowych.  Przykłady wdrożeń nowoczesnych rozwiązań technik i technologii dla górnictwa zaprezentowano w rozdziale siódmym. Na uwagę zasługują zwłaszcza metody i środki ograniczające zagrożenie wybuchu pyłu węglowego oraz choroby zawodowej górników – pylicy. Prace z zakresu badań i diagnozowania stanu maszyn i urządzeń zawiera rozdział ósmy, natomiast rozwiązaniom dotyczącym organizacji i zarządzania w systemach produkcji i eksploatacji maszyn i urządzeń poświęcony został rozdział dziewiąty.