Programovanie CNC Systémov (Programowanie Systemów CNC)

 

Marian KRÁLIK, Witold BIAŁY, Peter MICHALÍK,
Pavol BOŽEK, Ivan MORÁVEK

Gliwice 2023, s. 1-164
ISBN 978-83-65593-35-1

Automatyzacja jest uważana za jeden ze sposobów na przetrwanie na światowych rynkach w warunkach ostrej konkurencji, gdzie możemy przetrwać tylko wtedy, gdy będziemy mogli produkować taniej, lepiej i szybciej niż inni. Jeśli chcemy osiągnąć redukcję kosztów produkcji w obszarze produkcji mało- i średnioseryjnej, musimy elastycznie dostosowywać maszyny do zmieniającego się asortymentu produktów. Taką elastyczność można osiągnąć w obrabiarkach, stosując maszyny produkcyjne sterowane CNC (Computer Numerical Control). Maszyny CNC należą do grupy tzw. maszyn sterowanych programowo, które charakteryzują się tym, że następuje zmiana zakresu produkcyjnego, tj. przejście z jednego rodzaju przedmiotu obrabianego na inny, odbywa się poprzez zmianę programu sterującego w grupowym ustawieniu narzędzi lub przygotowania. Należy również wspomnieć, że maszyny produkcyjne CNC są integralną częścią inteligentnych systemów produkcyjnych, tzn. nowoczesnego procesu produkcyjnego, który nosi miano PRZEMYSŁU 4.0.

Systemy sterowania CNC mają część przetwarzającą informacje utworzoną przez wbudowany komputer, który zawiera bloki oprogramowania przechowywane w pamięci dla wszystkich ważnych funkcji systemu.
Jedną z zalet sterowania CNC jest to, że system ten można dostosować do maszyn o różnej liczbie sterowanych osi, funkcji itp.

Obrabiarka CNC to zatem obrabiarka sterowana numerycznie i konstrukcyjnie przystosowana do pracy w cyklu automatycznym oraz posiadająca automatyczną wymianę narzędzia lub detali. Ich główną zaletą jest możliwość szybkiego dostosowania się do zmieniającego się asortymentu produktów, możliwość osiągnięcia wysokiej
i powtarzalnej jakości produkowanych części oraz możliwość pracy w tzw. operacjach bez nadzoru. Można je zatem włączyć do zautomatyzowanych systemów produkcyjnych, które z kolei mogą stanowić część zautomatyzowanych fabryk.

Świat PRZEMYSŁU 4.0 zbudowany jest na tym, że ludzie, maszyny, urządzenia, systemy logistyczne i produkty mogą bezpośrednio komunikować się i współpracować ze sobą. Wszystko prowadzi do całkowitego networkingu. Powodem jest wykorzystanie ogromnej ilości dotychczas niemożliwych do przechwycenia informacji do znacznie szybszego i trafniejszego podejmowania decyzji. Ścisłe powiązanie produktów, sprzętu
i ludzi zwiększa wydajność maszyn i urządzeń produkcyjnych, zmniejsza koszty i oszczędza zasoby. Inteligentne śledzenie i przejrzyste procesy zapewniają firmom stały przegląd, który pozwala im elastycznie i szybko reagować na zmiany na rynkach. Przedsiębiorstwa zmierzają w stronę tzw. inteligentnych fabryk. Efektem Inteligentnego Przedsiębiorstwa jest inteligentny produkt, który spełnia indywidualne potrzeby klienta. Jednocześnie jest to opłacalny proces dla producenta. Każdy, kto pracuje w środowisku produkcyjnym, powinien być świadomy możliwości tych zaawansowanych maszyn do obróbki i formowania. Na przykład, projektant musi posiadać wystarczającą wiedzę na temat specyfiki wymiarowania i tolerancji detali obrabianych na maszynach CNC. Narzędziarz musi zapewnić sprzęt w przyrządy i narzędzia, w tym uchwyty odpowiednie do stosowania na maszynach CNC. Personel kontroli jakości powinien zrozumieć, że należy odpowiednio opracować plan kontroli jakości i statystyczną kontrolę procesu dla używanych obrabiarek CNC. Personel zarządzający produkcją powinien posiadać wiedzę na temat technologii CNC, aby móc tworzyć realistyczne plany produkcji. Jest rzeczą oczywistą, że programiści CNC, nastawczy, operatorzy i inni pracownicy bezpośrednio korzystający ze sprzętu CNC muszą je dobrze rozumieć.